17 Ocak 2019 Perşembe
Çocuklar için yaz tatilini verimli kılmak zorundayız

Çocuklar için yaz tatilini verimli kılmak zorundayız

Okulların tatile girmesiyle birlikte çocuklar için uzun bir tatil sürecinin başlayacağını ifade eden Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulları Rehberlik Zümre Başkanı Bilge Bozgeyik Kılıç bu sürecin çocuk ve aile ile birlikte ortak planlanması ve en verimli hale getirilmesi gerektiğini ifade ederek “Tatili verimli kılmak öğrencinin akademik çalışmaları yanında dinlenmesi, eğelenmesi ve sosyal aktivitelerle kendisini geliştirmesi gerekir” dedi.

 2017-2018 eğitim öğretim yılının bitmesiyle birlikte yaklaşık üç aylık bir tatil süresinin başlayacağını ifade eden GKV Özel Okulları Rehberlik Zümre Başkanı Bilge Bozgeyik Kılıç ailelerin tatil planlamasını çocuklarıyla birlikte yapması gerektiğini ve bu uzun sürecin verimli bir hale getirilmesi için ortak çalışma yürütülmesi gerektiğini ifade ederek “Dinlenme için yeterli uzunlukta olan bu tatil süresi, doğru kullanıldığında ve düzgün planlandığında öğrenciye birçok fayda sağlayabilir. Doğal olarak bu planlama çocuğun tek başına yapabileceği bir şey değildir. Bu konuda ebeveynlere bir takım görevler düşmektedir. Her şeyden önce her ne kadar çok sevdiğimizi ve değer verdiğimizi söylesek de çocuğumuza verdiğimiz değer, bazen başarısına verdiğimiz değerin çok altında kalmaktadır” dedi. Bozgeyik yaptığı değerlendirmede tatil süresince neler yapılabileceği yönünde de ipuçları vererek “Çeşitli ilgi ve yeteneklere uygun kitaplar, dergiler alınması, birlikte okunması veya her aile bireyinin bir kitap okuyup akşam yemeğinde ve sonrasında özetlenmesi ve üzerinde fikir yürütülmesi yapılabilir. Bilim, teknik, sanat, spor, kültür aktiviteleri hakkında araştırmalar yapılıp katılım sağlanabilir. Eğitim kamplarına katılma, yaz okullarına gitme, hoşa giden aktiviteleri yapılabilir ancak bu faaliyetler öğrenme ve eğitimi ihmal etmemeye özen gösterecek bir planlama ile yapılmalı. Günü üç eşit parçaya bölmeli ve bir parçasında, okuma, yazma, öğrenme, test çözme, ve benzeri aktivitelere yer verilmeli. Planda bazen yer değişikliği yapılabilir. Yeni öğretim yılına ilişkin bilgi ve beceri edinimi, önceki yıldaki eksiklerin tamamlanması çocuklar için yararlı olabilir” dedi.

Akademik başarı kadar sosyallikte önemli

Çocukların akademik başarılarının yanı sıra sosyal alanlarda ki başarısının da önemli olduğunu vurgulayan GKV Özel Okulları Rehberlik Zümre Başkanı Bilge Bozgeyik Kılıç “Öğrencilere sadece akademik başarıyla değil, diğer insanlarla ilişki kurmak, yardım etmek gibi aktivitelerle mutlu olacağı bilincinin de verilmesi gerekmektedir. Çocukta adalet, eşitlik, dostluk, yardımlaşma, insanı, canlıyı, tabiatı sevme, sanat eserleri karşısında duygulanma vb. gibi özelliklerin oluşturulmasında da yaz tatili önemli bir zaman dilimidir. Akraba, eş dost ziyaretleri, görmediği yakınlarıyla, arkadaşlarıyla birlikte aktiviteler yapmak ve bunu yararlı bilgilendirici konuşmalarla daha nitelikli hale getirmek karakter eğitimi için yararlı olabilir. Tüm bu faaliyetlerin veliler tarafından mecburiyet ve baskıyla yaptırılması yerine, durumun anlatılarak bundan zevk alınabileceğini hissettirerek yapmaları sağlanmalıdır” dedi.

6.06.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz