20 Haziran 2019 Perşembe
''Açlıkla savaşıyoruz''

''Açlıkla savaşıyoruz''

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli Mülteciler, İkamet ettikleri Gaziantep’te yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor.

 

 Hayatta kalabilmek için her Pazar akşamı Şahinbey Köy Pazarı’na giderek meyve ve sebze atıklarını toplayan 3 çocuk Annesi ve birkaç mülteci Aile, görenlerin yüreklerini sızlattı. Şehir Merkezi’nde açlıkla savaşan mülteci Aileler, Suriye’de olduğu gibi Gaziantep’te de hayatta kalabilme mücadelesi verdiklerini belirterek, bazı günler olmamasından dolayı yemek dahi yiyemediklerini söyledi.  

Kente gelen Suriyeli Aileler, savaşın acı gerçeğini gözler önüne sermeye devam ediyor. Kendisine bakacak kimsesi olmadığı için, bazen çöpten bazen semt pazarından yiyecek topladığını, bazen de mecburiyetten dilendiğini belirten 3 çocuk annesi mülteci kadın, çocuklarını kendisi gibi, sığınmacı olan Suriyelilere emanet ederek onlara çöp konteynerlerinden yiyecek toplamaya çalıştığını ifade etti.

 ‘’GIDA ATIKLARINI TOPLAYARAK GEÇİMLERİNİ SAĞLIYORLAR’’

Gaziantep’te yaşam mücadelesi veren Suriyeli Mülteciler, sokaktaki çöplerden ve semt pazar alanlarından gıda atıklarını toplayarak geçimlerini sağlamaya çalışıyor. Her Pazar akşamı Şahinbey Köy Pazarı’na gelerek yere atılan meyve ve sebze atıklarını toplayan bir gurup Mülteci Aile, aşırı pahalı olmasından dolayı Gaziantep’te yaşamanın zorluklarıyla yüz göz olduklarını belirtti. Evi geçindirebilmek için satılamayan bozuk sebzeleri poşete dolduran Mülteci Kadın, ‘’Çalışan hiç kimsemiz yok. Gündüz temizlik işe ile uğraşıyorum. 600 TL maaş alıyorum. Çocuklarım var. Kiradayım ve bu yiyecekleri toplamazsam satın alamam.’’ diye konuştu.

‘’HAYATTA KALABİLMEK İÇİN MÜCADELE İÇERİSİNDELER’’

‘’Suriye’den savaştan ötürü Türkiye’ye geldik. Babam orada öldü. Çocuklarıma bir şey olmaması için ülkemizi terk etmek zorunda kaldım. Ancak burada da geçim sıkıntılarıyla baş başa kalıyoruz.’’ ifadelerini kullanan 3 çocuk annesi Mülteci Kadın, ’’Türkiye’de kimsem yok. Onun için Gaziantep’ten ayrılamıyorum. Burada her şey çok pahalı ve kazandığım üç kuruş para bizlere yetmiyor. Suriye’deyken gözümüzün önünde katliam yapılıyordu. Burada da açlıkla savaşıyoruz. Bu günü de atlattık hamdolsun diyerek, bir sonra ki gün için farklı yiyecek arayışına geçmek zorunda kalıyoruz.’’ şeklinde konuştu. Çocuklarıyla birlikte sebze ve meyve atıklarını toplayan mülteci Kadın, çevrede bulunan insanların yüreklerini sızlatırken, ‘’Allah’tan başka kimsemiz yok’’ dedi.

12.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz