11 Ağustos 2020 Salı
Büyükşehir’den meddah gösterisi

Büyükşehir’den meddah gösterisi

TRT Çocuk kanalında “Kaf Dağı Masalları” programıyla tanınan geleneksel oyun sanatçısı meddah Yusuf Duru, çocuklara; dürüstlük, güzel ahlak, güzel yaşam, doğa sevgisi gibi birçok insan hayatını şekillendiren manevi değeri anlattı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kültür etkinlikleri kapsamında TRT Çocuk kanalında “Kaf Dağı Masalları” programıyla tanınan geleneksel oyun sanatçısı meddah Yusuf Duru, çocuklara; dürüstlük, güzel ahlak, güzel yaşam, doğa sevgisi gibi birçok insan hayatını şekillendiren manevi değeri anlattı. Unutulmaya yüz tutmuş Türk halkının zekâsını ve olayları karikatürize etme gücünü yansıtan meddah oyununu yeni nesillere tanıtmayı amaçlayan gösterilerde, anlatılan masallar çocukları hem güldürdü, hem de düşündürdü.

 

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı’nca düzenlenen etkinlikte, ünlü meddah Yusuf Duru, çocuklarla buluştu. Çocukların beğenisini toplayan meddah oyununda, çocuklara manevi değerler aktarıldı. Merkez, Güvenevler ve Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi Çocuk Kütüphanelerinde bir hafta boyunca gösterilen oyun, 700 çocuk tarafından izlendi.

Meddah Yusuf Duru, çocuğun eğitimi ve gelişmesinde masalın çok ciddi bir yeri olduğunu söyleyerek, Büyükşehir Belediyesi’nin kendisine bu imkânı sağladığı için teşekkür etti ve şunları ekledi:

“Bir haftadır çocuklarımızla buluşuyoruz. Buradaki amaç masalla çocukların hayatına farklı bir kapı açmak ve eğitime katkı sağlamak. Masalla çocuklara dürüstlüğü, güzel ahlakı, güzel yaşamı, hayvanları, doğayı, bilgiyi, birikimi hâsılı insan olmayı öğretebilirsiniz. Özellikle masal anlattığımız gelişme çağındaki ilkokul ve ana okul çocukları olduğundan beyinleri, algıda seçiciliği daha net. Çocuklar, olaylara düz mantıkla bakıyorlar. Bu sayede istediğiniz bilgiyi birikimi verebilirsiniz. Asıl hedefimiz ise çocukları, güzel insan olmaları yönünde eğitmek, bunları onlara masal yoluyla anlatmaktır.”

Yorumlar (0)

Yorum Yaz