20 Haziran 2019 Perşembe
Çiğköfte haberimiz ses getirdi

Çiğköfte haberimiz ses getirdi

Geçtiğimiz günlerde ‘’Gıda denetimleri, tarih mi oldu!’’ başlıklı çiğköfte haberimiz ses getirdi.

 

Gaziantep’in birçok noktasında satışa sunularak merdiven altı üretilen çiğköftelerin insan sağlığı üzerinde onarılması zor etkiler bırakabileceğine yönelik uyarılar, uzmanlar tarafından bildirilmişti. Kentimizde çiğköftenin kantin, market ve dürümcülerde satılarak ve gününde tüketilmesi gerekirken 15 ile bir ay içerisinde tarih belirtilerek tüketilmesinde sakınca olmadığına dair söylemlerin var olması akıllarda soru işaretleri bırakmıştı.

Haberimizin yayınlanmasından kısa bir süre içerisinde Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından gıdalara yönelik denetim rakamları açıkladı. Gaziantep Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, piyasada paketli olarak satışı yapılan çiğ köftelerin muhteviyatında et ve benzeri hayvansal ürünlerin yer almadığını bildirerek, insan sağlığını tehlikeye atacak olası merdiven altı gıda üretimlerine yönelik denetimlerin sıklıkla olduğunu ve olaya cevaben gerekli yasal işlemlerin yapıldığı belirtti.

‘’2017’DE 20.131 DENETİM YAPILDI’’

Güvenilir gıda tarladan sofraya uzanan bir zincirdir ve biz Kurum olarak bu zincirin her halkasında görev yapmanın sorumluluğu bilincindeyiz diyerek sözlerini aktaran Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan, Gaziantep’te bulunan 17.333 gıda işletmesine yönelik 2017 yılında 20.131 denetimin yapıldığını vurguladı. Karayılan, gerçekleştirilen denetimlerin yaklaşık 5 bin tanesi çiğ köfte üretimi, satışı ve toplu tüketimi yapılan yerlere yönelik yapıldığını ifade ederek, ‘’2017 yılı içerisinde yapılan denetim ve kontrollerimiz sonucunda uygunsuzluk tespit edilen işletmelere yönelik toplamda 2.334.185 TL idari para cezası uygulanmıştır’’ diye belirtti

‘’OLUMSUZ ÇIKAN NUMUNELERLE İLGİLİ YASAL İŞLEMLER UYGULANIYOR’’

‘’5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında hijyen ve insan sağlığı yönünden yapılan tüm bu denetimler İl Müdürlüğümüz bünyesinde çalışan 73 kişilik Gıda Mühendisi, Veteriner Hekim ve Ziraat Mühendisinden oluşan teknik ve sağlık personelinin mesai kavramı gözetmeden özveriyle çalışması sonucu yapılmıştır.’’ ifadelerine yer veren Karayılan, ‘’Bakanlığımızca gıda denetim ve kontrol çalışmaları kapsamında birçok gıda ürününe yönelik olarak rutin numune alma programları uygulanmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında incelenen numunelerin gıda katkı maddeleri ve mikrobiyolojik yönden 5996 sayılı gıda kanununa uygunluğu kontrol edilmektedir. Bu kapsamda Gaziantep İli genelinde 88 adet numune yetkili Gıda Kontrol Laboratuvarlarında incelenmiş ve olumsuz çıkan numuneler ile ilgili gerekli yasal işlemler uygulanmıştır.’’ dedi.

Karayılan, sözlerini şu şekilde aktardı;

‘’Alo 174 Gıda ihbar hattı, BİMER, CİMER, Whatsapp iletişim hattına vatandaşlarımızdan gelen ihbar ve şikâyetler doğrultusunda işletmeler hızlı bir şekilde denetlenmektedir. Bu kapsamda 2017 yılı içerisinde İlimizde gıda işletmeleri ile ilgili olarak bildirilen ve sonuçlanan yaklaşık 1.700 şikâyet başvurusu olmuştur ancak çiğ köfte ile ilgili herhangi bir şikâyet bildirimi yapılmamıştır. Kurum olarak vatandaşlarımızdan beklentilerimiz; gıda ürünlerini satın alırken ve tüketirken, Bakanlığımıza kayıtlı işletmelerden temin etmeleri, Paketli ürünlerin ambalajlarında son tüketim tarihlerine dikkat etmeleri ve üretim için gerekli izinlerin yazılı olup olmadığı kontrol etmeleridir. Gıda ile ilgili her türlü şikâyetlerini Alo Gıda 174 ihbar hattı ve 530 843 5252 Nolu Whatsapp iletişim hattına bildirerek İlimizde güvenli gıda tüketimi konusunda katkıda bulunmalarıdır.’’

21.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz