21 Kasım 2019 Perşembe
EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ ZAMLANACAK MI?

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ ZAMLANACAK MI?

Geçtiğimiz sene ödenmeye başlanan emekli bayram ikramiyeleri her yıl dini bayramlar öncesi verilmeye devam edecek. Mayıs ayının son haftası ödeneceği tahmin edilen ikramiyenin enflasyon oranında artırılıp artırılmayacağı ise emeklilerin tek merak konusu.

Ramazan Bayramı’na günler kala milyonlarca emekliyi ikramiye heyecanı sardı. İlk defa geçen yıl ödenmeye başlayan bayram ikramiyeleri bu yıl da ödenecek.

Fakat bütün emeklilerin merak ettiği konu, ekonomideki olumsuz gidişat yüzünden, geçen yıldan bu yana oluşan enflasyon karşısında, ikramiyedeki eriyen miktarın bu yıl ki ikramiyeye eklenip eklenmeyeceği. 

Emekli aylığının büyük bir kısmını gıdaya harcayan emeklilerin % 20’nin üzerindeki enflasyon oranı karşısında alım güçlerinin düştüğü ortadadır. Bu yüzden ekonomistler 1000 TL’lik bayram ikramiyesinin 750 TL’lik bir alım gücüne tekabül ettiğini belirtmektedirler. Mayıs ayının son haftası ödeneceği tahmin edilen ikramiyenin enflasyon oranında artırılıp artırılmayacağı ise emeklilerin tek merak konusu. Gözler Başkan Erdoğan’da…

2018 yılı itibariyle yasalaşan ve her sene iki kere bayramdan önceki günlerde verilmesi öngörülen emekli ikramiyesinden SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri yararlanıyor. 2018 yılında Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında ilk kez bayram ikramiyelerini alan milyonlarca emekli 2019'da bayram ikramiyelerini hangi tarihlerde alacağını merak ediyor.

2019 BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATIRILACAK?

Geçtiğimiz sene ödenmeye başlanan emekli bayram ikramiyeleri her yıl dini bayramlar öncesi verilmeye devam edecek. İkramiyeler yıl içinde Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde verilecek. Ödeme tarihleri SGK yani Çalışma Bakanlığı tarafından önceden duyurulacak. Bu yıl ikramiyelerin Mayıs'ın son haftası verilmesi bekleniyor. Çünkü bu yıl Ramazan Bayramı 4 Haziran Salı gününe denk geliyor. Bireyler hangi bankadan maaş alıyor ise ödemelerde o bankaya yapılacaktır.

BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR?

12 milyondan fazla emeklinin yararlandığı emekli bayram ikramiyesi geçtiğimiz yıl toplamda 2 bin TL olarak verildi. 2019 yılında Ramazan bayramında 1000 TL ve Kurban Bayramında da 1000 TL olmak üzere maaşlarla birlikte vatandaşların hesaplarına maaşları ile birlikte yatırılacak. 2019 yılında bayram ikramiyelerine zam yapılıp yapılmayacağı belli olmadı. Enflasyon oranına göre yapılacak çalışmalar neticesinde yeni rakamın netleşmesi bekleniyor.

KİMLER BAYRAM İKRAMİYESİ ALABİLİYOR?

– SGK’dan aylık alan

– SSK, Bağ-Kur

– Emekli Sandığı emeklileri

– Ölüm aylığı alanlar

– Şehit yakını ve gaziler

– Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar,

– Geçici köy korucuları

– Şeref aylığı alanlar

– Şampiyon sporcular,

– Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri,

– Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri.

BAYRAM İKRAMİYESİ ARTACAK MI?

Bayram ikramiyesinin tutarı geçen yıl çıkartılan yasayla sabit olarak belirlendi. İkramiyenin artırılabilmesi için yasa değişikliği gerekiyor.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz