6 Temmuz 2020 Pazartesi
Gaziantep alt yapısı için 21 milyon Euroluk hibe kredi

Gaziantep alt yapısı için 21 milyon Euroluk hibe kredi

Avrupa Yatırım Bankası ve İller bankası arasında yapılan Avrupa Birliği(AB) finansmanlı proje anlaşması ile Gaziantep alt yapısı için 21 milyon Euroluk hibe kredi kullanılacak.

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) Genel Müdürlüğü altyapı çalışmaları için Avrupa Birliği’nden (AB) 21 milyon Euro hibe kredi alacak.

Altyapı sorunlarının çözümüne yönelik 5 önemli proje için yüzde yüz hibe olan AB fonu kullanacaklarını ifade eden GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, bu hibe için geçtiğimiz günlerde Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ile İller Bankası arasında Avrupa Birliği finansmanlı proje anlaşması imzalandığını söyledi. Bu fonun yoğun mülteci göçüne maruz kalan Güneydoğu Anadolu Bölgesiyle ilgili olduğunu belirten Sönmezler, GASKİ’nin altyapı projelerini hibe ile gerçekleştirdiklerini belirtti ve  toplam 71.8 milyon Euro’luk proje ile yürütülecek belediye altyapı çalışmaları arasında içme suyu şebekelerinin yapımı ve iyileştirilmesi atık su şebekelerinin ve arıtma tesislerinin yanı sıra katı atık tesislerinin yapımı ve kapasitelerinin artırılmasının da yer aldığını, bu hibe ile Karkamış içme suyu, Karkamış Kanalizasyon, Karkamış Atıksu Arıtma Tesisi, Altınüzüm-Boğaziçi Kanalizasyon ve Altınüzüm-Boğaziçi-Yeşilyurt Atıksu Arıtma Tesisi projelerini gerçekleştireceklerini kaydetti.

Sönmezler, ayrıca AB hibesi ile bu yıl içerisinde ihalelerinin yapılabileceği konusunda da dikkat çekti. Bu kapsamda 140 bin TL üzerinde bir finansmanın Gaziantep altyapısı için kullanılacağını ve geri ödemesinin olmayacağını söyleyen Sönmezler, Gaziantep’in diğer altyapı projeleri için de AB fonlarını kullanma girişimlerinin devam ettiğini ifade ederek, “İnşallah doğru kaynaklarla Gaziantep’in altyapı sorununu gidereceğiz” dedi. 

Yorumlar (0)

Yorum Yaz