28 Temmuz 2021 Çarşamba
GAZİANTEP FK İÇİN DESTEK İSTEDİLER

GAZİANTEP FK İÇİN DESTEK İSTEDİLER

Gaziantep valisi Davut Gül başkanlığında, Gaziantep F.K başkanı Mehmet Büyükekşi, gelirlerinin döviz bazında yüzde 40 civarında azaldığını belirterek, kulübe destek çağrısında bulundular.

Büyükekşi, kent protokolüyle videokonferans yöntemiyle yapılan değerlendirme toplantısında, 2 sezondur Süper Lig'de yer aldıklarını ve şehrin marka değerini bu süreç içerisinde daha yukarıya taşımaya çalıştıklarını dile getirdi.

Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığında gerçekleştirilen telekonferans toplantısına Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gaziantep F.K Onursal Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Hilmi Teymur, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Gaziantep OSB Başkanı ve çok sayıda gazeteci katıldı.

VALİ GÜL “HEPSİ EVET DER”

Vali Davut Gül ise spor kulüplerinin şehre önemli kazanımlar sağladığını belirterek, şöyle devam etti:"Bizim Süper Lig'de kalıp hedeflere ulaşmamız için kaynağa ihtiyaç var. Bu noktada Gaziantep FK, Süper Lig'de olsun mu olmasın mı, buna karar vermeliyiz. Bunu 100 kişiye sorsak hepsi 'evet' der. O yüzden hepimizin çaba göstermesi lazım. Şu an kulüpte paraya ihtiyaç var. Bu eskiden gelen bir borç değil. Bu para ihtiyacı, yönetimlerin kötü yönetimi değil, uluslararası konjonktürden dolayı döviz kuru ve pandemi nedeniyle gelirlerin azalması. Bunu aile bütçesi olarak düşünmek lazım. Gelirler azaldı, giderler arttı. 1-2 seneyi atlatmamız gerekir. Altyapıya ciddi yatırım yapıldı. Bunun meyvelerini de önümüzdeki günlerde alacağımızı düşünüyorum."

Gül, şu an kulübün 130 milyon lira kaynağa ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

VALİ GÜL “PARA BÜYÜK İHTİYAÇ”

Süper ligde kalıp hedeflere ulaşabilmek adına finansmana ihtiyaç olduğunu söyleyen Gaziantep Valisi Davut Gül, “ Şehrin şuna karar vermesi gerekiyor, Gaziantep şehri süper ligde olsun mu olmasın mı ? Bunu 100 kişiye sorsanız 100’ü de olsun der. İşte süper ligde olmanın da bir bedeli vardır. Bu yıl olağanüstü bir sene paraya ihtiyaç var ve bunun sebebi ise Adil Konukoğlu Başkanın zamanında kalan bir borç değil. Kendisine teşekkür ediyoruz. Kendi zamanında hiç bir borç olmadan teslim etti. Paraya ihtiyaç olası Büyükekşi başkanın kötü yönetmesi veya borçlandırması değil. Ulusal ve Uluslararası bir konvektör var, döviz yükseldi, gelirler Covıt den dolayı sıfırlandı. Yayın gelirleri hem döviz anlamında aşağıya düştü hem de ödeme anlamında sıkıntılar oldu. Gelirler azaldı, giderler arttı burada da makas açıldı. Bu sene atlatıldıktan sonra gelecek sene şartları düzeltilsek kendini çevirecek kulübümüz olur. Alt yapıya yatırım yapıyorlar, oradan yetişen oyuncularımız olur” dedi.

BÜYÜKEKŞİ “GİDERLER ARTIYOR”

Şehrin marka değerini yukarıya taşımaya çalıştıklarını söyleyen Gaziantep F.K Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Bu anlamda Kevin Mirallas transferinin dünya çapında konuşuldu ve marka bilinirliği arttı. Geçen sezon ligi 8. sırada tamamladık, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) zirve yaptığı dönemde bile başarıdan taviz vermedik. Koronavirüs birçok sektörü olumsuz etkiledi, futbol camiası da bunlardan biri oldu. Koronavirüs nedeniyle kulübümüz finansal sıkıntılar yaşıyor. Karşılaşmaların seyircisiz oynanması nedeniyle maç bileti ve kombine satışı olmuyor. Bu da önemli bir gelir kaybı. Yayın gelirlerinde de döviz kurundan baktığımızda önemli bir gerileme söz konusu. Kulüplerin önemli giderleri döviz üzerinden çünkü oyuncuların maaşları ve menajer giderleri döviz üzerinden. Şu an gelirler, döviz bazında geçen seneye göre yaklaşık yüzde 40 aşağıda. Giderler ise döviz kurlarından dolayı arttı. Geçen sene gelir 18'e bölünürken bu sene 21'e bölünecek. Sponsorluk ve reklam gelirlerinde düşüş yaşandı. Bu da bizleri finansal anlamda büyük bir sıkıntıya soktu. Geçen seneye göre bu sene gelirde artış olmadı hatta döviz ödemeleri nedeniyle giderler artıyor."

Sıkıntıların giderilmesi için desteğe ihtiyaç duyduklarını aktaran Büyükekşi, "Finansal anlamda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Gaziantep FK olarak hiçbir hedeften taviz verme niyetinde değiliz. Gerek ülkede gerekse yurt dışında adımızı daha geniş kitlelere duyurmak istiyoruz. İç piyasada ve ihracatta bize bu hedefler katkı sağlayacak. Bu adımları gerçekleştirebilmek için tüm şehrimizin her ferdinden destek bekliyoruz. Herkesten karınca kararınca destek vermesini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Büyükekşi, bugüne kadar şehrin önde gelenlerinin önemli katkılar sağladığını, bundan sonra da desteğin sürmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

ŞAHİN “GEREĞİNİ YAPACAĞIZ”

Gaziantep’in kendisine has bir modelinin olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bu bir seferberlik modelidir, bu modelin hızlı bir şekilde hayata geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Bizim birleştirme alanlarımıza ihtiyacımız var. Spor birleştiriyor, kutuplaştırmadan, ayrıştırmadan her kesi bir arada götürmemiz gerekiyor. Biz koyduğumuz ‘Spor kenti Gaziantep’ diye bir hedefimiz var bu hedefe ulaşmak için de profesyonel takımımızın şehrimizi temsil etmesi çok önemli. Mesela Beşiktaş maçının ardından her kes bir hafta boyunca Gaziantep’i konuştu. Böyle bir sektör ve böyle bir dünya var. Gaziantep zaten bu dünyanın dışında kalamıyor. Kaldığı zaman bunun açısını da birlikte gördük ve nasıl bir gayret gösterildi. Adil beyin başkanlığında çok fedakârlıklar yapıldı, Büyükekşi başkanlığında da ciddi gayret gösteriliyor. Bu zor dönemde elimizden gelen her şeyi yapıp buradan şehrimizi güçlü bir şekilde muhafaza etmemiz gerekiyor. Geçmiş dönemde bize ne düştüyse taşın altına elimizi koyduk ve ne gerekiyorsa yaptık. bundan sonrada gereğini yapmak durumundayız. Ben ve arkadaşlarım bu şehrin emrindeyiz, bundan sonrada bize düşen görevi yapacağız. Bu alan ihmal edilemeyecek önemli bir alan ve şehrin marka değeridir. Bizim doğru modeli uygulayıp imece usulü elimizden geleni yapacağız” dedi.

FADILOĞLU “GAZİANTEP’İN ARKASINDAYIZ”

Gaziantep Futbol Kulübünün çok sıkıntılı bir yerden alınıp süper lige taşındığını söyleyen Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Bu işte tabi ki büyük emekler var bunları yadsınamamak lazım. Bizlerde yerel yönetimler olarak imkanlar dahilinde mevzuatın el verdiği durumda elimizden geleni yapmayı tahattüt ediyoruz. Her zaman Gaziantep isminin arkasında duracağız” dedi.

KONUKOĞLU “ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR”

Gaziantep F.K’nın kendileri açsısından önemli bir kulüp olduğunu aktaran Gaziantep F.K Onursal Başkanı Adil Sani Konukoğlu, “Bir takımın şehre neler kattığını hepimiz görebiliyoruz. Şu anda ki yönetici arkadaşlarımız var güçleriyle ellerinden geleni yapıyorlar. Bize düşen her konuda takımımızın yanında olacağız. Sanayiciler olarak, şahsım olarak da bu konuda hiç kimsenin şüphesi olmasın. Önemli olan birlik ve beraberlik içinde olmaktır. Bu tablo da görüyorum bu işin çok daha ilerlere gideceğini düşünüyorum” dedi.

ÜNVERDİ “SANAYİCİLERİMİZ DESTEK VERECEKTİR”

Gaziantep F.K’nin herkes için büyük bir değer olduğunu kaydeden Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, “Her zaman olduğu gibi bu zamana kadar Gaziantep F.K’ya sahip çıkan sanayicilerimize çağrıda bulunuyorum. Bu değerimizi kaybetmememiz lazım. Bu değerimizi daha da yükseklere taşımak adına eminim ki tüm sanayicilerimiz gereken iş birliği içinde olacaklardır. İnşallah çok güzel günleri hep beraber yaşayacağımıza inanıyorum” dedi.

YILDIRIM “BU ŞEHRİN EN BÜYÜK TAKIMI”

Gaziantep F.K’nın şehrin en değerli markası olduğunu hatırlatan Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, “Biz Bursa’da şampiyonluğu kaçırdığımızda nasıl üzüldüysek bir sonra ki yıl yaşadığımız şampiyonluğumuzda o kadar mutlu olmuştuk. Bir daha o üzüntüyü yaşamamak adına Gaziantep’in süper ligde devamlılığını sağlanması açısından desteğe ihtiyacı var. Nasıl ki 122 yıldız biz bu şehrin ticaret odasıyız, Gaziantep F.K’da bu şehrin en büyük takımı. Bütün üyelerime çağrımdır güzel günlerde sevinmek adına hep birlikte takımımıza destek olalım” dedi.

TEYMUR “GAZİANTEP YANINIZDA OLACAK”

Süper Ligin Gaziantep’siz olamayacağını söyleyen Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Hilmi Teymur, “Gaziantep F.K, bu şehir ile özdeş ve kardeştir. Gaziantep’in ligde olması çok önemli. Bu nedenle el birliği ile desteği sağlamak için hepimize inanıyoruz. Gaziantep şehrinin ben bu konuda gerekli desteği vereceğine inanıyorum” dedi.

KİLECİ “SORUNU ATLATMALIYIZ”

Futbolun gücünü ve reklam gücünün kimsenin inkar edemeyeceğini ifade eden Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Ben Adil ve Mehmet beyin bu işle ilgili çok ciddi çaba sarf ettiğini biliyorum. Burada kulübü düşürmek çok kolay ama çıkartmak hakikaten çok ciddi meseleler gerektiriyor. Onun için bu değerimize sahip çıkmamız lazım, elbirliği ile devam ettirmemiz lazım. Ama burada kalıcı çözümler de üretmemiz lazım. Bizim kulübümüze kalıcı gelir getirecek projeleri destekleyerek kulübün sürekli gelir getirecek bir yapı haline getirmeliyiz. Pandemi şartları nedeniyle bu biraz zor hale geldi. Spor kulüplerinin dünya genelinde gelirleri düşmüş durumda. Bu sadece bizim kulüp ile alakalı değil. Bizde el birliği içinde bu sorunu atlatmamız gerekiyor. Biz elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

AKINCI “BİZ HAZIRIZ”

Gaziantep şehrinin her zaman süper ligde olması gerektiğini söyleyen Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, “Sayın valimizin önderliğinde biz elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

ŞİMŞEK “OSB OLARAK DESTEĞE HAZIRIZ”

Organize Sanayi olarak Gaziantep F.K’ya her zaman destek olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini aktaran, Gaziantep OSB Başkanı, “Empera Halıya Basketbol takımımıza verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Bu tür kurumlarımız Gaziantep şehrinin sporuna destek olduklarında daha güzel yerlere geleceğini düşünüyorum” dedi.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz