23 Şubat 2019 Cumartesi
“GELECEK NASIL BİR İNSAN BEKLİYOR?”

“GELECEK NASIL BİR İNSAN BEKLİYOR?”

Şahinbey Belediyesi tarafından “Gelecek Nasıl Bir İnsan Bekliyor?” konulu seminer düzenlendi. Kişisel Gelişim Uzmanı Münir Arıkan, vatandaşlara geleceğin insanının nasıl olması gerektiği konusunda bilgilendirmede bulundu.

Şahinbey Belediyesi tarafından “Gelecek Nasıl Bir İnsan Bekliyor?” konulu seminer düzenlendi. Kişisel Gelişim Uzmanı Münir Arıkan, vatandaşlara geleceğin insanının nasıl olması gerektiği konusunda bilgilendirmede bulundu.

 Şahinbey Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun yanı sıra başkan yardımcıları, kurum müdürleri ve belediye çalışanları katıldı.

 HALİMİZE ŞÜKREDELİM

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, belediyecilik hizmetinin vatandaşlara hizmet işi olduğunu belirterek, “Belediyecilik güzel bir iş. Çünkü rabbimizin yarattığı güzel insanlara hizmet etme yeri ve makamı. İnsanları çok seviyoruz. Gelen vatandaşlarımızı bizi sevse de sevmese de gönlünü kırmadan taleplerini yasal çerçeveler içerisinde yerine getirip uğurlamamız gerekiyor. Mübarek bir aya girdik. Tüm arkadaşların mübarek Ramazan Ayı’nı kutluyorum. Rabbim bu Ramazan ayını güzel bir şekilde ibadetle geçirebilmek nasip etsin. Bu mübarek ayda vatandaşlarımızla birlikte Şehreküstü Konakları’nda iftarımızı açıp, ev ziyaretlerinde bulunacağız. Rabbim inşallah güzel bir şekilde Ramazan ve Kurban Bayramı’na kavuşmak nasip etsin. Filistin de ve Gazze’de yaşananları gördükten sonra halimize şükredelim ve oradaki kardeşlerimize dua edelim. Orada açık bir hapishane de zulüm ve baskı altında yaşıyorlar. Bizim birlik ve beraberlik içerisinde çok güçlü olmamız gerekiyor. Bunun içinde çok çalışmamız gerekiyor” dedi.

 BAZI İŞLER HATA KABUL ETMEZ

İnsanların bir biriyle iletişiminin önemini vurgulayan Kişisel Gelişim Uzmanı Münir Arıkan, “Ne kadar mükemmel olursak olalım öncelikle hatalar fark edilir. Belediyede istediğiniz kadar mükemmel olursanız olun öncelikle hatalar göze çarpar İstanbul Belediye Başkanı İbrahim Bey’in yanına bir açılışta bir vatandaş gelir. İbrahim Bey’de yanında bakanlar ve Milletvekilleri olduğu için bozuntuya vermeden ‘Hiç mi iyi yönümüz ve beğendiniz yönümüz yok’ demiş. Vatandaş’ta başkanın omzuna elini atarak ‘Biz size sevgimizi ve saygımızı sandıkta gösterdik bundan sonra hata kabul etmeyiz’ demiş o yüzden yaptığınız iş hata kaldırmıyor. 'Bir mıh bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır. Bir at bir er kurtarır, bir er bir vatan kurtarır. Sözünü epey bir müddet bir hikaye zannediyordum. 26. Temmuz 2000 yılında Paris Lagos havaalanı concorde uçağının neden düştüğünü öğrenene ne kadar. O süper sonik uçağın düşüşüne başka bir uçaktan düşen küçük bir parça neden oluyor. Başka bir uçağın lastiklerini bakımını yapan bir mühendisin işini ciddiyetle yapmaması sonrasında 113 kişi hayatını kaybetti. Bazı işler asla hata kabul etmiyor” dedi.

 "ENDİŞE, ENERJİ TÜKETİR"

 Herkesin başı önünde hayattan bezmiş şekilde sokaklarda dolaşır hâle geldiğini söyleyen Kişisel Gelişim Uzmanı Münir Arıkan “Camilerin yanından geçiyoruz, bir minare gördüğünde yüreği kıpır kıpır eden kaç kişi kaldı? Yaşadığımızın farkına varalım, bizlere verilenleri fark edelim. İnsanlara teşekkür edemeyen, Rabbine de teşekkür edemez ve şükredemez. Uçaklarda ve otobüslerde çocuklar sürekli ağlar. Bunun sebebi, annenin 'Yine ağlayacak, beni canımdan bezdirecek bu çocuk' endişesidir. Hâlbuki Allah'ın izniyle çocuğum ağlamayacak, huzurlu olacak, rahat bir yolculuk yapacağız, diyerek dua etse yolculuğu güzel geçecek. Hayattan aldığımız tat azaldı. Teknolojik gelişmeleri takip edemiyoruz bile. Atalarımızın kıl çadırlarda, at üzerinde bulduğu huzuru lüks otomobillerimizde ve lüks binalarımızda bulamıyoruz. Bunun tek sebebi şükürsüzlük ve bereket eksikliğidir” dedi.

 İLETİŞİMİN ÖNEMİ

Arıkan, çevreyle olan ilişkilerde iletişimin önemine dikkati çekerek, "İşimizin ve kendimizin değerini, karşımızdakini anlamamız ve iyi bir iletişim içerisinde olmalıyız. İletişimde ki güzellik sizi daha farklı hale getirebilir. Dille beyin bağlantısının bir biriyle uyumuna dikkat etmeliyiz. Ağzımdan çıkanı kulağım duyuyor mu? Dilimden döküleni beynim kabul ediyor mu? Duyuran değil, doyuran bir tarzda konuşalım” diye konuştu

16.05.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz