26 Haziran 2019 Çarşamba
Gıda denetimleri, tarih mi oldu!

Gıda denetimleri, tarih mi oldu!

Gaziantep ve Bölge illerde her geçen gün satışı artan çiğköfte, adeta zehir saçıyor.

Merdiven altı yerlerde üretilerek market, kantin ve dürümcülerde satılan çiğköfte,  en fazla iki gün içerisinde tüketilmesi gerekirken, üretici firmalar tarafından 15 ile bir ay arasında tarih belirlemeleri akıllara durgunluk veriyor. Özellikle kentimizde gıda satışı yapılan yerlerin birçoğunda bulunan çiğköfte, sağlığımızı tehdit ediyor. Gaziantep Tarım İl Müdürlüğü tarafından sıklıkla denetlenmesi gereken merdiven altı çiğköfte üreticilerinin de acilen kapatılması gerekiyor.

Plastik kaplara konularak ve plastik jelatinle sarılıp satışa sunulan çiğköfteler, kanserojen madde haline dönüşüyor. Gıda maddesi satılan her tarafta sıklıkla karşılaştığımız çiğköfteyi Gaziantep Tarım İl Müdürlüğü görmüyor mu? Bu konuda denetim yapıp yapmadığı ise, kamuoyu tarafından merak konusu oldu.

 ‘’VAKTİNDE TÜKETİLMESİ GEREKİR’’

Tüketim miktarı her geçen gün artan çiğ köftenin raf ömrünün en fazla 3 gün olduğu belirtiliyor. Buzdolabında dahi olsa uzun süre bekletilen çiğ köftenin bakteri üretmeye başladığına dair uyarılar uzmanlar tarafından yapıldı.

Çiğ köftenin günlük tüketilmesinin en doğru karar olduğunu ifade eden Uzmanlar, tüketicileri uyarmaya devam ediyor. Uzmanlar, ‘’Çiğ köftenin raf ömrü standart olarak 2 gündür. Sağlıklı olanı ise, günlük tüketilmesidir. Süre uzadıkça köfte bayatlar. Buzdolabında korunması köftenin raf ömrünü uzatmaz. Havayla temas eden çiğ köfte, süre geçtikçe acısı artar ve ekşime yapar. 3 günden fazla bekleyen köfte kesinlikle tüketilmemeli.” şeklinde ifadeler kullandı.

UZMANLAR UYARDI: ‘’BİRÇOĞU KATKI MADDELER İÇERİYOR’’

Uzmanlar tarafından, “Sağlıksız çiğ köftelerde et bulyon dışında bir de Çin tuzu kullanılıyor. Bu insanların haz duygusunu arttırarak daha fazla tüketimi amaçlayan bir üründür. Tarım Bakanlığı tarafından yasaklanan Çin tuzunun kanserojen etkilerinden bahsediliyor ve obeziteyi tetiklediği de biliniyor” denilerek, çiğ köfte yapımında kullanılan maddelerin önemine dikkat çekiliyor.

Ancak, Tüketicilerin bu sakıncalı maddeleri gözle görmeleri, tatlarından fark etmelerinin mümkün olmadığının, bu gibi tespitlerin ancak laboratuvarlarda ortaya çıkabileceğini belirtiliyor. Tüketicilerin sakıncalı durumları fark etmelerinin mümkün olmadığı için yapmaları gereken etsiz çiğ köfteyi bildikleri ve emin oldukları yerden tüketmeleri gerekiyor. Tezgâh ürünlerini tercih etmemeleri, sağlıklı koşullarda üretildiği ve içeriğinde bulyon, Çin tuzu ve katkı maddesi yer alması mümkün olmayan markaların ürünlerini tercih edilmesi gerekiyor.

DİKKAT! ‘’BİRÇOK HASTALIKLA KARŞI KARŞIYAYIZ’’

Uzmanlar, son zamanlarda özellikle köşe başlarındaki tezgâhlar üzerinde yapılan satışların, çiğ köfte tüketimini artırdığını belirterek, bunun havaların ısınmasıyla birçok sağlık riskini de beraberinde getirdiğini söyledi. Ayrıca, ellerin vücutta en fazla bakteri barındıran organ olduğunu, çiğ köftenin de uzun süre elde yoğrularak hazırlandığını vurgulayan Uzmanlar, bu besinlere el, burun ve saçtan zararlı bakterilerin geçmesinin dizanteri, kanlı ishal, tifo ve besin zehirlenmeleri gibi hastalıklara yol açtığına dikkati çekti.

Bu tür çiğ köftelerin, içinde etin de bulunması nedeniyle bağırsak parazitleri, toksoplazmoz ve bruselloz gibi çok ciddi seyir gösteren hastalıklara sebep olabileceği uyarısını dile getiren Uzmanlar; bu besinlerde kaynağı belirsiz etlerin kullanılması halinde ise, daha ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabileceğini bildirdi. Daha önce domuz etinden, bulyon ve benzer katkı maddelerden yapılan çiğ köfteden bulaşan trişinoz ve benzeri ölümcül hastalıklara yakalananları unutmamak lazım.

12.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz