25 Mayıs 2019 Cumartesi
Güneydoğu’dan 171 ülkeye 711,7 milyon dolarlık ihracat

Güneydoğu’dan 171 ülkeye 711,7 milyon dolarlık ihracat

2019 yılının ikinci ayında Gaziantep, bir önceki yıla oranla % 9,1 artış ve 593,3 milyon dolarlık ihracatla bu güne kadar en yüksek Şubat ayı rakamını gerçekleştirdi.

2019 yılının ikinci ayında Gaziantep, bir önceki yıla oranla % 9,1 artış ve 593,3 milyon dolarlık ihracatla bu güne kadar en yüksek Şubat ayı rakamını gerçekleştirdi. Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise Şubat ayında % 5,3 artışla 711,7 milyon dolarlık ihracat yapıldığını açıklayan GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci “İhracatımızda ulaşılan rekor seviyeyi Gaziantep sanayicisinin yenilikçi vizyonuna ve ürettiği yüksek katma değere borçluyuz. Sanayicimizin ve ihracatçımızın inovasyon, tasarım ve markalaşma odaklı çabaları ile ihracatımızdaki ivmenin önümüzdeki dönemde de artarak devam edeceğine inanıyorum.” dedi. 

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci 2019 yılının ikinci ayında ihracatın gerek Gaziantep gerekse Güneydoğu Anadolu Bölgesinden artarak devam ettiğini ifade ederek Şubat 2019 dönemi ihracat rakamlarını açıkladı. Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden yılın ilk iki ayında ihracatta istikrarlı bir şekilde artışının devam ettiğine dikkat çeken Kileci Ocak - Şubat 2019 döneminde bölgeden bir önceki yılın aynı dönemine oranla %.5,7 artışla 1 milyar 403 milyon dolar, Gaziantep’ten ise  % 10,5 artışla 1 milyar 180 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini açıkladı. 

 Dünyanın en önemli pazarları ihracatçılarımızı bekliyor 

 2019 yılının ilk iki ayında ihracatçılarımızın farklı sektörlerde düzenlenen önemli uluslararası fuarlara da büyük ilgi ve katılım gösterdiğini ifade eden Kileci, bölge ve Gaziantep ihracatçısının mevcut pazarların korunması yanında yeni pazarlara açılma noktasında da önemli adımlar attığını ifade etti. Başkan Kileci yaptığı değerlendirmede “Dünyada en çok ithalatı yapılan 200 ürün grubu içerisinde, Gaziantep’in 11 farklı sektörden 28 ürün grubunda açıklanmış karşılaştırmalı avantaja sahip olduğunu görüyoruz. Sentetik iplik, pasta-kek-bisküvi, demir/çelikten boru, plastik mamuller ve çikolata en yüksek avantaja sahip olduğumuz ürün gruplarıdır. 28 ürün grubunun ihracatı 1,7 milyar dolardır. Bu rakam Gaziantep ihracatının %26’sına denk gelmektedir. Bu ürün gruplarında en çok ithalat yapan ilk 15 ülke incelendiğinde, firmalarımızın en büyük pazarların %52’sine henüz ihracat yapamadığı tespit edilmiştir. Yine aynı çalışma kapsamında şehrimizin 50 Milyon Dolar ve üzeri ihracat yaptığı 9 farklı sektörden 25 ürün grubu tespit edilmiş ve yüksek ithalata sahip olan ülkelerdeki konumu değerlendirilmiştir. Yapılan analizler neticesinde önemli pazarların %36’sına firmalarımızın henüz ulaşamadığı görülmektedir. Firmalarımızın özellikle bu ülkelere yönelik çalışmalar yapmalarında fayda görüyoruz. Ayrıca Ticaret Bakanlığımız ve TİM’in, özellikle uzak pazarlara girişe yönelik desteklerini çeşitlendirmesinin ihracatımıza olumlu katkılar sağlayacağını düşünüyoruz” dedi. 

 Yılın ikinci ayında da ihracat artışı sürdü  

 Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre yapılan yazılı açıklamada, GAİB’in Şubat 2019’da kayıt altına aldığı ihracatın 2018 yılının aynı ayına kıyasla  %5,3 artışla 711,7 milyon dolar olarak gerçekleştiği ifade edildi. Gaziantep’in Şubat 2019 ihracatının ise önceki yılın aynı ayına göre % 9,1 artışla 593,3 milyon dolar olduğu açıklandı. 

Ayrıca, Mart 2018 – Şubat 2019 dönemini kapsayan 12 aylık dönemde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, GAİB’in %4,8 artışla 8 milyar 551 milyon dolar; Gaziantep’in ise %5,9 artışla 7 milyar 48 milyon dolar ihracat kaydettiği belirtildi. 

 Şubat 2019’da En Fazla İhracat Ortadoğu Ülkelerine

 GAİB ihracatı ülke gruplarına göre incelendiğinde, Orta Doğu Ülkeleri’nin %44,5 pay ile ilk sırada yer aldığı, AB Ülkeleri’nin %21,4 ile ikinci ve Afrika Ülkeleri’nin ise %13,6 ile üçüncü sırada yer aldığı görüldü. Güneydoğu Anadolu Bölgesinden Şubat 2019 döneminde 171 ülkeye ihracat gerçekleştirildiği ve Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, İngiltere, İtalya, Libya, Almanya, İran ve Belçika’nın en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında olduğu belirtildi. İhracatı yapılan ürünler incelendiğinde ise halı, iplikler, kumaşlar, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, ağaç ve orman ürünleri, demir-çelik mamulleri, bitkisel yağlar ile dış giyim en çok ihracatı yapılan mal grupları olduğu ifade edildi.

 En Fazla İhracat Yapan 6. İl Konumunu Koruduk

 2019 yılı Ocak - Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %10,5 artış yıla 1 milyar 180 milyon dolarlık rekor ihracatla başlayan, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin lokomotif ili Gaziantep’in Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini koruduğu ifade edildi. Gaziantep’in ihracatında ön sıralarda Hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, tekstil ve hammaddeleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri sektörlerinin geldiği belirtildi.

 

4.03.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz