3 Haziran 2020 Çarşamba
İstiklal Marşı Türk Milleti’nin Ruhudur

İstiklal Marşı Türk Milleti’nin Ruhudur

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk 12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif’i Anma Günü Dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk 12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif’i Anma Günü Dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bağımsızlığımıza ve kutsal değerlerlerimize olan inancımızı destanlaştıran, İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Milli Marş olarak kabul edilmesinin yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyoruz. 


İstiklal Marşı Bağımsızlığımızın Destanıdır


MÜSİAD Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk, “Türk Milletinin, vatan sevgisini, bağımsızlığa olan tutkusunu en güzel biçimde yansıtan Milli Marşımız, bugün bizlere vatanın nasıl kutsal bir toprak olduğunu göstermektedir.” dedi İstiklal Marşı Atalarımızın Bize Emanetidir “İstiklal Marşı; Milletimizin adeta kanadının kırıldığı, dört bir yanının işgalcilerle çevrildiği, kapana kıstırılmaya çalışıldığı an bile, bir an dahi tereddüt etmeden , yılmadan, umudunu kaybetmeden, inancını yitirmeden tek yürek olarak nasıl kahramanca çarpışıldığının destanıdır. Atalarımızın bize emaneti olan İstiklal Marşı’mıza her daim sahip çıkıp, hakkını vereceğiz.” ifadelerini kullandı.


İstiklal Marşı Türk Milleti’nin Ruhudur


İstiklal Marşı’nın Türk Milleti’nin ruhu olduğunu vurgulayan Başkan Çelenk, “Milli Marşımız; Sömürgeci güçlere karşı dik duruşunu yansıtan, inancına olan bağlılığını, mücadeleci ruhunu ve bağımsızlık aşkını, sevdasını anlatan, adeta Türk Milleti’nin ruhunu destanlaştırmıştır.” İfadelerine yer verdi.


Ay Yıldızın Yoldaşı İstiklal Marşı’mız


“12 Mart 1921’de kabul edilen Milli Marşımız, 98 yıldır Ay Yıldız’a yoldaş olmuş; Her Türk’ün yüreğine şefkat, hürmet ve muhabbetle işlenmiştir. Ülkemizin en zor dönemlerinde yazılan İstiklal Marşı’mız adeta bu Millete olan sonsuz güvenin bir nişanesi, inancın ve azmin hangi güçlükleri yenebileceğine olan imanın mısralara dökülmüş en edebî ifadeleridir.” şeklinde konuştu. Başkan Mehmet Çelenk duygu ve düşüncelerini en iyi şekilde dile getireceğini düşündüğü şairin şu mısralarına yer verirken sözlerine son verdi;
Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım,
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım.
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım,
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

“Tüm zorluklara rağmen hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum, ruhu şad olsun. Adeta düşmanı çelik pençesiyle ezen Kahraman Türk Askerini, Şehit ve Gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi

11.03.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz