26 Şubat 2021 Cuma
İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ FİLİZ TARIM KOMİSYONUNDA GAZİANTEP SORUNLARINA DEĞİNDİ

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ FİLİZ TARIM KOMİSYONUNDA GAZİANTEP SORUNLARINA DEĞİNDİ

SEÇİM BÖLGEM GAZİANTEP'İN BİRKAÇ SORUNUNDAN BAHSEDECEĞİM. GAZİANTEP KURAK BİR İKLİME SAHİPTİR, GAZİANTEP'İN YILLIK YAĞIŞ MİKTARI ORTALAMA METREKARE BAŞINA 550 KİLOGRAM OLMASI GEREKİRKEN SON YILLARIN KURAK GEÇMESİNDEN DOLAYI 300-350 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞMEKTE VE KURAKLIKTAN KAYNAKLANAN VERİM DÜŞÜKLÜĞÜ YAŞANMAKTADIR. ACİL OLARAK SULAMA PROJELERİ HAYATA GEÇİRİLMELİDİR, 1 MİLYON 100 BİN DEKAR ARAZİ İÇİN PLANLANAN PROJENİN ANCAK YÜZDE 10 KADAR KISMI SULAMAYA AÇILMIŞTIR, SULAMAYA AÇILAN YERLERİN BİR KISMINDA POMPALAMA SİSTEMLERİYLE SULAMA YAPILMAKTADIR. BURADAKİ ENERJİ FİYATLARI VE MALİYETLERİN YÜKSEK OLMASINDAN DOLAYI ÇİFTÇİLERİN GÜCÜ YETMEMEKTEDİR. GAP PROJESİYLE BAŞLATILAN VE HANCAĞIZ BARAJI'NI DA DESTEKLEYEN BARAK SULAMA PROJESİ ÇERÇEVESİNDE BARAK TEKETAŞI KÖYÜ İLE ZÖHRECİK KÖYLERİ ARASINDA YAKLAŞIK 11 KİLOMETRELİK KANAL YAPILMIŞ OLMASINA RAĞMEN, ATIL OLARAK DURDUĞUNU, SULAMA SİSTEMİNİN ÇALIŞMADIĞINI, NİZİPLİ ÇİFTÇİLER GÜNEŞ ENERJİSİNE DAYALI ELEKTRİK ÜRETİMİYLE POMPALAMANIN GERÇEKLEŞTİRİLEREK SULAMA YAPILABİLECEĞİNİ BELİRTMEKTE VE BAKANLIĞIMIZDAN BU KONUDA YARDIM BEKLEMEKTEDİRLER. BU YIL NİSAN AYINDAN BUNDAN 2 GÜN ÖNCESİNE KADAR YAĞMUR YAĞMAMIŞ OLDUĞUNU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURURSAK KONUNUN NE KADAR ACİL OLDUĞU ANLAŞILACAKTIR.
SAYIN BAKANIM, ANTEP FISTIĞI GAZİANTEP İÇİN MARKA DEĞERİ YÜKSEK, ADIYLA ÖZDEŞLEŞMİŞ, ÇOKÇA EMEK VE MASRAF İSTEYEN BİR ÜRÜNDÜR. ANTEP FISTIĞI AĞACINDAN ÜRÜN ALABİLMEK İÇİN ÇİFTÇİLERİMİZ 10-15 YIL BEKLİYOR. 2000'Lİ YILLARDA 2 MİLYON DEKAR OLAN ANTEP FISTIĞI ÜRETİM ALANI SON 18 YILDA YÜZDE 50'DEN FAZLA ARTARAK 3,2 MİLYON DEKARA YÜKSELMİŞTİR AMA ÇİFTÇİLERİMİZ HEM ÜRETİMDE HEM DE PAZARLAMADA SORUNLAR YAŞAMAKTADIRLAR. FIRSATÇILAR YAŞ BOZ FISTIĞI UCUZA ALIP BİR SÜRE SONRA 3-4 KAT FAZLA FİYATLA SATMAKTADIRLAR. ÇİFTÇİLERİMİZİN BU TÜR MAĞDURİYETLERİ YAŞAMAMALARI İÇİN "LİSANSLI DEPOCULUK" FAALİYETLERİ DESTEKLENMELİ, GÜNEYDOĞU TARIM BİRLİKLERİ VEYA BENZER BİR KURULUŞ YENİDEN OLUŞTURULMALI, FISTIK TABAN FİYATI ÖNCEDEN BELİRLENEREK ARACILARA FIRSAT VERİLMEMELİDİR. ANTEP FISTIĞI İÇİN DEKAR BAŞINA VEYA KİLO BAŞINA ÜRÜN DESTEĞİ VERİLMELİ, SULU TARIM DESTEKLENEREK, REKOLTENİN ARTTIRILMASI SAĞLANMALIDIR.
GAZİANTEP'TE KARŞILAŞTIĞIMIZ BİR DİĞER SORUN DA EROZYON SORUNUDUR. GAZİANTEP'TE ÇEŞİTLİ TARIM ŞEKİLLERİNİ KISITLAYAN EROZYON, TOPRAK SIĞLIĞI, DRENAJ BOZUKLUĞU SORUNLARI MEVCUT OLUP 243 BİN HEKTAR ALAN ORTA DERECEDE, 196 BİN HEKTAR ALAN DA ÇOK ŞİDDETLİ DERECEDE EROZYONA TABİDİR. GAZİANTEP TARIM TOPRAKLARININ EROZYON SORUNUYLA İLGİLİ OLARAK YETKİLİLERİN EĞİTİM DÂHİL GEREKLİ ÖNLEMLERİNİ ALMALARINI TALEP EDİYORUM.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz