26 Haziran 2019 Çarşamba
Mültecilerin değil, Terör’ün etkisidir

Mültecilerin değil, Terör’ün etkisidir

Durucu, ‘’Gaziantep’te piyasanın bozulmasına neden olan temel etken PKK/PYD, DEAŞ ve FETÖ gibi Terör Örgütleri’nin etkisidir’’ şeklinde konuştu.

 

Son dönemlerde Gaziantep Turistik Çarşı esnafının rekabet gücünün düştüğünü ve esnafın kepenk indirdiğine dair söylentilere yönelik cevap, Gaziantep Turistik Çarşı Başkanı Bahattin Durucu’dan geldi. Durucu, Son 7 yıldır Gaziantep’e akın eden Suriyeli Mültecilerin Turistik Çarşı esnafını olumsuz etkilemediğini tam aksine esnafın rekabet gücünü arttırdığını vurguladı.

Durucu, ‘’Gaziantep’te piyasanın bozulmasına neden olan temel etken PKK/PYD, DEAŞ ve FETÖ gibi Terör Örgütleri’nin etkisidir’’ şeklinde konuştu.

‘’ÜRÜN TALEBİNİN AZALMASININ NEDENİ MÜLTECİLER DEĞİL, TERÖR ÖRGÜTLERİ’DİR’’

Türkiye genelinde bulunan iş sektörlerinde bir durgunluk olduğunu ve bu durgunluğun Gaziantep ile sınırlı olmadığını belirten Durucu, mültecilere yönelik bakış açısının değişmesi gerektiğini ifade etti. Durucu, Gaziantep’te küçük çaplı işletmecilere yönelik talebin azalmasının nedeni mülteciler değil, hudutlarımızda güvenlik ve istikrarın bozulmasına neden olan PKK/PYD ve DEAŞ gibi Terör Örgütleri’nin etkileri olduğunu ifade etti. Durucu, ‘’Mültecilerin Gaziantep’e yerleşmesiyle Gaziantep esnafının rekabet gücü azalmadı, tam aksine arttı. ‘Mültecilerden dolayı esnafımız kepenk kapatıyor’ diyenler, mültecilere yönelik bünyelerinde düşmanlık besleyenlerdir. Şuan çarşımız, mülteciler sayesinde eskiye göre daha canlı ve daha işlev bir konumdadır.’’ dedi.

‘’MÜLTECİLER SAYESİNDE ÇARŞININ REKABET GÜCÜ ARTTI’’

Durucu, ‘’Turistik Çarşı’da esnaflık yaparak hizmette bulunan ve çarşının yüzde 30’luk gibi bir alanını kapsayan mültecilerdir. Son 7 yıldır çarşı, ayakta kaldıysa bu mülteciler sayesindedir’’ diyerek, ‘’Gaziantep Turistik Çarşı, Gaziantep’te kurulan ilk alışveriş merkezi olup son dönemlerde çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştı. Ancak bu sıkıntılar mülteciler gelene kadar sürdü. Esnafımız, tam anlamıyla işine sadık değildir. Kimi esnafımız bazı günlerde hiç iş yerini açmıyor kimi esnafımız ise, öğle saatlerine açıyor. Ondan sonra işler git gide kötüleşiyor diyor. Ancak Suriyeli esnafımız, sabah erkenden işinin başına dönüyor ve müşteri memnuniyeti için elinde gelenini ardına koymuyor. Şuan Çarşımız bünyesinde 60’a yakın Suriyeli esnafımız bulunuyor. Bizim esnafımız ise, mültecilerin çalışma ve hizmet verme şekillerinde esinlenerek adım atıyor artık. Yani burada mülteci esnafımız sayesinde çarşının rekabet gücü son yıllarda beklendiğinden fazla artış gösterdi.’’ diye konuştu.

‘’(TURİSTİK ÇARŞIDA KEPENKLER İNDİRİLİYOR) SÖYLENTİLERİ DOĞRU DEĞİL’’

Çarşı’da tüm işyerlerin aktif olduğunu ve uzun zamandır hiçbir dükkânın kepenk indirmediğini dile getiren Durucu, son zamanlarda çarşı’ya yönelik söylemlerin doğruluk bir yanının olmadığını söyledi. Durucu, ‘’Son dönemlerde Mülteciler, Gaziantep’te piyasayı bozdukları için ‘çarşı esnafı kepenk kapatıyor’ gibi söylemlerin doğruluk bir payı bulunmuyor.’Turistik Çarşı, ömrünü tamamlıyor yâda çarşıda bir bir kepenkler indiriliyor’’ şeklinde söylemlerle karşı karşıya kalıyoruz. Ancak bu söylemlerin hepsi birer bahanedir. Bazı kesimler, mültecileri kendilerine maske olarak kullanmaya çalışıyorlar. Mülteciler, bu güne kadar Gaziantep, ekonomisine zarar vermediler. Tam aksine Gaziantep ekonomisine katkı sağladılar. Tıpkı Turistik Çarşı’nın rekabet gücünü arttırdıkları gibi’’ ifadelerine yer verdi.

 Durucu, sözlerini şu şekilde aktardı;

‘’Gaziantep dâhil olmak üzere Türkiye’nin ekonomisine zarar veren sığınmacılar değildir. Bu güne kadar piyasanın bozulmasına ve rekabet gücünün düşmesine neden olan PKK7PYG/PYD, DEAŞ ve FETÖ gibi Terör Örgütleri’dir. Hiç kimse kalkıp Suriyeli Mültecileri, kendine maske yapmasın. Son yıllarda Gaziantep ekonomisinin zirveye doğru tırmanmasının bir etkisi de mültecilerin iş gücü potansiyelinden kaynaklanıyor.’’

7.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz