3 Haziran 2020 Çarşamba
“Müsaade etmeyeceğiz”

“Müsaade etmeyeceğiz”

Demokratik Sol Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celal Doğan, Gaziantep ile ilgili projelerini ve merak edilenleri FOX TV ekranlarında yayınlanan İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat Programında anlattı.

Demokratik Sol Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celal Doğan, Gaziantep ile ilgili projelerini ve merak edilenleri FOX TV ekranlarında yayınlanan İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat Programında anlattı. Belediyelerin imar düzenlemelerine ilişkin açıklamada bulunan Doğan, “; Gaziantep’te imar uygulamalarında hiçbir belediye vatandaşların gayrimenkulünün yüzde 65’ini kendine alamayacak. Ancak yasanın öngördüğü yüzde 40’ın çıkılmayacaktır. Bunda da en büyük rant yapan belediyelerin yolsuzluk kapısı kapanacak. Hiçbir Belediye Başkanı zaruri bir durum olmadığı sürece parsel bazında imar değişikliği yapamayacaktır. Buna asla müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.

 “BİR AİLENİN BELEDİYE BAŞKANI OLUNMAZ”

31 Mart seçimlerinde başarılı olup olmayacağını sorulması üzerine sözlerini sürdüren Doğan, “1 Nisan sabahı başka bir anlayışla uyanacağımıza inanıyorum. Mutfakta yangın var, insanlar ekonomik sıkıntılar içerisinde boğuşuyorlar. Fatma Hanım, milletvekilliği, bakanlık gibi önemli görevlerde bulundu. Fatma Hanım maalesef Bakanlıktan Belediye Başkanlığına inemedi. Halen kendini bakanlık seviyesinde görüyor. Başarılı bir bakandı, keşke orada kalsaydı. Belediye Başkanlığı farklıdır, Bakanlık farklıdır. Eğer siz belediye başkanı olarak halk seviyesinde siyaset yapmazsanız gerçekten işiniz çok zor. Sayın Şahin’in Ak Parti’den daha çok kayba uğradığını görüyorum. Belediye Başkanı özgür olmalıdır, bir ressam gibi kenti resmetmelidir. Bir ailenin belediye başkanı olunmaz.”

“PARSEL BAZINDA İMAR DEĞİŞİKLİKLERİ YASAKLANMALI”

Gazianteplilere seslenen Doğan, “Bunu ilk defa duyuruyorum; Gaziantep’te imar uygulamalarında hiçbir belediye vatandaşların gayrimenkulünün yüzde 65’ini kendine alamayacak. Ancak yasanın öngördüğü yüzde 40’ın çıkılmayacaktır. Bunda da en büyük rant yapan belediyelerin yolsuzluk kapısı kapanacak. Hiçbir Belediye Başkanı zaruri bir durum olmadığı sürece parsel bazında imar değişikliği yapamayacaktır. Buna asla müsaade etmeyeceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanının tüm belediyeleri koordine etme sorumluluğu vardır. Büyükşehir Belediye Başkanlarının bunu görmezden gelme şansları yoktur. Yolsuzlukların kaynağını kurutacaksanız, imar bazında değişikliklerin yasaklanması gerekiyor.”  Dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞİL, EMLAKÇILIK”

Kentsel dönüşüm çalışmalarını da değerlendiren Doğan, “Yüzde 40’tan fazla imar parsalizasyonlarında belediye mülk edinmeyecektir. Kentsel dönüşümlerde insanların başlarına örülen çoraplardan utanç duyuyorum. Kentsel dönüşüm demek, insanın yaşadığı yerdeki tüm anıları ile yerleşim yerlerinin yenilenmesi demektir. Sizi başka yere savuran anlayış kentsel dönüşüm değil, emlakçılıktır. Bu insanlar anıları ile oralarda yaşadılar, o semtten başka bir semte insanları atıyorsunuz.”

28.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz