27 Mayıs 2019 Pazartesi
Sedef işlemeciliğine kadın eli değdi 

Sedef işlemeciliğine kadın eli değdi 

Gaziantep'te eşine destek amacıyla sedef işlemeciliğine başlayan Nurgül Türkmen, kendi iş yerini açarak tüm kadınlara örnek oldu.

Gaziantep'te eşine destek amacıyla sedef işlemeciliğine başlayan Nurgül Türkmen, kendi iş yerini açarak tüm kadınlara örnek oldu. 

Eşi sedefçilikle uğraşan Gaziantepli 42 yaşındaki Nurgül Türkmen, eşine destek olmak için İşkur’un açtığı sedefçilik kursuna başladı. Kursu bitiren Türkmen, kendi işini kurarak hem aile ekonomisine katkı sağlıyor hem de erkek işi denilen mesleği icra ederek kadınlara örnek oluyor. 8 yıldır sedefçilik ile uğraştığını ifade eden Nurgül Türkmen, ”Eşim 30 yıldır bu işi yapıyor. Aileden gelen bir meslektir. Ben de eşime destek olmak amacıyla bu mesleği yapmak istedim. İşkur’un düzenlemiş olduğu kursları duydum. O kurslardan başladım. Bizlere hem iş olanağı sağlandı hem de sigortasından faydalandık. Bütün kadınlara tavsiye ediyorum, mutlaka bu kurslardan faydalansınlar. İşimiz gayet iyi, çok güzel gidiyor. Çokta memnunum, eşime de daha önce neden başlamadım diye söyledim. Bu ürünlerin ise tamamı kendi imalatımız, biz üretiyoruz. Daha çok Osmanlı dönemine ait lale, gül ve o döneme ait motifler ile yola çıkarak ürünler yapıyoruz” dedi. 

“Devlet kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri desteklesin” 


Devletin kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri desteklemesini isteyen Türkmen, “Kaybolmaya yüz tutmuş çok sayıda meslek var. Bu meslekler aslında bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Bu kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerimiz ölmesin. Devletimizden bu konuyla ilgili destek bekliyoruz. Bu mesleklerin bir tarihi var. Bu tarihin kaybolmaması için devletimizden destek bekliyoruz” diye konuştu. 

2.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz