20 Haziran 2019 Perşembe
STK’ların sayısı dudak uçuklattı

STK’ların sayısı dudak uçuklattı

Gaziantep’te kısa bir sürede kurulan yüzlerce dernek, ‘’O kadar da olmaz’ dedirttirerek akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Gaziantep’te 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından, FETÖ ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle birçok dernek kapatıldı. Kapatılan derneklerin ardından 32 dernek daha açılmıştı. 15 Temmuz hain darbe girişiminden bugüne Gaziantep’te 330’a yakın dernek kurulmasıyla birlikte 2016 ile 2018 yılları arasında kurulan dernek sayısı ise 393 oldu.

Gaziantep’te kısa bir sürede kurulan yüzlerce dernek, ‘’O kadar da olmaz’ dedirttirerek akıllarda soru işaretleri bıraktı. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra kurulan yüzlerce dernek hangi amaçlarla kuruldu ve kurulma hedefleri kapsamında mı hareket ediyor? Peki, bu derneklerin denetimini kim yapıyor?

Gaziantep’in farklı bir boyut kazanması sadece derneklerle sınırlı değil. Çok sayıda kurulan derneklerle birlikte sınırsız sayıda kurulan STK’lar, sosyal platformlar, vakıflar ve kuruluşlar da dikkat çekiyor. Son dönemlerde Gaziantep’in bu alanlar kapsamında yoğun bir kurulum içerinde toplum odaklı olarak olmalarının amacı nedir? Bu kurumlar gereklimidir, yoksa her isteyen kendi insafına ve isteğine göre mi kurum açabiliyor? Vatandaş, toplum odaklı kurulan dernek, vakıf ve platformların toplum odaklı kurulmadığını, topluma yönelik herhangi bir çalışma gerçekleştirmediklerini ve sadece kendi ideallerine doğrultusunda hareket ettiklerini kaydediyor.

‘’DERNEKLERİ, AMACI DIŞINA SAPTIRANLAR KİME GÜVENEREK BUNU YAPIYOR?’’

 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Kanun Hükmünde Kararname kapsamında paralel yapıya ait ve yakın olduğu gerekçesiyle kapatılan dernekler haricinde Gaziantep’te 2 bin’in üstünde dernek bulunuyor. Daha önce dernek çatısı altında uyuşturucu satıcılığı, vergi kaçakçılığı ve terör destekleyiciliği gibi birçok gayrimeşru yapılanmalar meydana geldi. Vatandaş, Gaziantep’te birçok derneğin kurulma amacında saptığını, dernek kavramı ve hakkaniyetiyle hiç bir alakasının olmadığı kanaatinde. Vatandaş, ‘’Gaziantep’te dernekler aldı başını gitti. Kurulan derneklerin çoğunluğu, kurulma amaçları dışında hareket edip, başka yönelimler sergilemektedir. Kendi menfaatine göre dernekleri amacı dışına saptıranlar kime güvenerek bunu yapıyor?’’ şeklinde konuştu.

‘’KİMLERE HİZMET ETTİKLERİ DAHİ BELLİ DEĞİL’’

Son dönemlerde kurulan toplum odaklı Kuruluşların (Dernek, Sosyal Platform, STK gibi.) toplum nezdinden uzak olmaları ile birlikte niçin ve kime hizmet ettikleri belirsiz kalıyor. Gaziantep’e birden bire damlayan bu kuruluşların hangi amaca uygun ve kimin için var oldukları muamma! Toplum; yetkililerin bu tür kuruluşları, geniş ve derin bir denetimden geçirerek, her elini kolunu sallayan birey böyle bir yapılanma girişimine engel koyması gerektiğini belirtiyor.

‘’BİRÇOĞU FETÖ VE BENZERİ TERÖR ÖRGÜTLERİ’NİN UZANTISIDIR’’

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra hem sosyal medya’da hem de toplum içerisinde birden bire ortaya çıkarak ‘’Toplum destekleme’’ adı altında kurulan dernek, STK ve vakıf gibi birçok kuruluş, FETÖ ve benzeri terör örgütlerinin uzantısı oldukları iddialar arasında. Ayrıca, bu kuruluşlar farklı kimlikler altında sosyal medyadan ve merkezden etik dışı düşüncelerle dini ve toplumu kendine hedef görerek toplum zihniyetini değiştirme çabasındalar. Halkı; körükleme, kin ve düşmanlığa teşvik etme amacı dışında olmaksızın hareket eden bU kuruluşların geniş çaplı denetlenmesi gerekmez mi?

‘’DERNEKLER, İLGİNÇ BİR TABLO ORTAYA ÇIKARIYOR’’

Gaziantep’te sosyal, sportif, kültür ve kamu odaklı olmak üzere 2 bin’in üzerinde dernek bulunmasının yanında dernek sayısı konusunda Gaziantep, Türkiye sıralamasında 11’inci sırada yer alıyor. Ayrıca Gaziantep’te Suriyelilerinde kurduğu dernek sayısı azımsanmayacak kadar çok. Suriyeliler, son 5 yılda Gaziantep’te 192 dernek kurdu. Sadece Suriyeli Mültecilerin Gaziantep’te kurduğu dernek sayısı dudak uçuklattı.

Örgütlü toplum olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Gaziantep’te sivil toplum kuruluşlarına artan ilgi dernekleşmeye de yansıyor. Her kesimden vatandaşın kendi ilgi alanları doğrultusunda kurduğu dernekler ilginç bir tablo ortaya çıkarırken, dernek sayısında ise adeta patlama yaşandı. Hayatın ayrılmaz parçası haline gelen derneklerden bazıları ise, ilginç isimleri ve faaliyet alanları ile şaşırtıyor.

7.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz