29 Mayıs 2020 Cuma
Vali Gül, “Gaziantep somut olmayan kültürel mirasta önemli bir değer taşıyor”

Vali Gül, “Gaziantep somut olmayan kültürel mirasta önemli bir değer taşıyor”

Gaziantep Valisi Davut Gül, IKOMOS Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Yasal Yönetsel ve Uluslararası Bilimsel Komitesi ICLAFI Sempozyumuna katıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde,  “Kültürel Mirasın Yönetiminde ve Tanıtımında Yerel Yönetimlerin Rolü” konusunun ele alındığı sempozyumda konuşan Vali Gül, Gaziantep’in somut olmayan kültürel miras anlamında önemli bir değer taşıdığını aktardı.

Zeugma Mozaik Müzesi’nde düzenlenen toplantıda, Gaziantep’te bulunan 5 antik kentin sadece Gaziantep’in ve Türkiye’nin değil dünyanın ortak malı olduğunu söyleyen Gül, “Gaziantep’te kültürel mirası sahiplenme var, ama bunun sürdürülebilir olması için ekonomik modelinin ortaya konulması lazım. Gaziantep’te de başka bir yerde de bunu sürdürebilmek için güçlü bir finansal altyapı gerekir. Şehirde bulunan 5 antik kent sadece Gaziantep’in ve Türkiye’nin değil Mısır’daki Piramitler gibi, İstanbul’daki Ayasofya gibi, Çin Setti gibi tüm dünyanın ortak malıdır” dedi.

Somut olmayan kültürel miras anlamında da şehrin önemine değinen Gül, “Bu şehir 100 yıl önce kurtuluş mücadelesi verirken şehrin 4’te birinin şehit olması, kalan 4’te üçünün de gazi olarak TBMM tarafından tescillenmesiyle gazilik unvanını aldı. Bu şehirdeki siyasi ve sosyal olaylara duyarlılık yaklaşık 100 yıl sonra da hala devam ediyor. 500 bin Suriyeli mülteciyi 8 yıldır kazasız belasız ağırlayan kendi okullarında okutan, kendi hastanelerinde tedavi eden, kendi mahallelerinde yaşatan başka bir şehir göremezsiniz, hiçbir ayrım yapmadan dinine, mezhebine, milliyetine bakmadan kucak açan bir şehiriz. Bu yönüyle bu şehir somut olmayan kültürel miras anlamında önemli bir değer taşıyor” diye konuştu.  

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, çok önemli bir mekânda çok önemli bir konuyu tartışmaya açtıklarını bildirerek, “Tarihin sıfır noktasındayız. Bundan yaklaşık 2 ay önce Dünya’nın en eski yerleşim yerleri adı altında bir haber yayımlandı. Gaziantep bu listede dokuzuncu sırada yer aldı. Üstümüzde ise Halep ve Şam gibi kargaşanın merkezinde yer alan şehirler vardı. Dolayısıyla Dünya’nın en eski yerleşim merkezinde bu önemli çalışmayı yapmak, Dünya’nın kültürel mirası açısından da önemlidir. Dünya, zenginliğin ne olduğunu tartışıyor. Petrol rezervlerinin bulunduğu bölgelerde ekonomik anlamda bir zenginlik var ancak biz zenginliğin tarih olduğunu düşünüyoruz. Biz medeniyetimizi ve kültürel miraslarımızı zenginlik olarak tanımlıyoruz. Daha da önemlisi beşeri sermayeyi en büyük zenginliğimiz olarak görüyoruz. Yetişmiş insan gücü ülkenin en güvenilir mirası olarak görmekteyiz. Tarih ve medeniyet bilinciyle kendini yetiştirmiş insanlar, en büyük zenginliğimizdir” ifadelerini kullandı.

ICOMOS Türkiye Milli Komitesi Başkanı Prof. Dr. İclal Dinçer, sempozyumun konusunun kültürel mirasın yönetiminde ve tanıtımında yerel yönetimlerin rolü olduğuna hatırlatarak, şunları kaydetti: “Dünya’nın dört bir yanından gelen uzmanlar, iki gün boyunca çok önemsediğim bu konuyu tartışacak. Böylesi önemli bir toplantının düzenlenmesine katkı sundukları için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Sempozyum boyunca tartışmaları umarım Türkiye sathına yayma fırsatımız olur. Çünkü kültürel miras alanlarının yönetilmesi, konusu Türkiye’nin önündeki önemli bir problem olarak durmaktadır. Bu konuyu yerel yönetimlerin üstlenmesi gerekir. Merkezi yönetimlerce sorunun halledileceğinin çok mümkün olmadığı görüyoruz, deneyimliyoruz.”

ICLAFI Başkanı Gideon Koren, Gaziantep’in kültür alanında çok önemli bir şehir olduğunu belirterek, “Gaziantep’i görmek için can atıyorum. Bu önemli toplantıya çeşitli ülkelerden uzmanlar katılıyor. Yükselen trend, her yerde tabi ki kentleşme, büyük kentler göç dalgası nedeniyle kent yönetimleri yeni imar projeleri üretmek zorunda, bazen projeler üretirken kültürel mirasları koruma konusunda çatışmalar da oluyor, bu da çok olağan. Gaziantep, trendleşme dalgalarını yaşayan çok büyük gelişmelere sahne olan bir şehir. Köklü tarihi ve zengin kültürel mirasa sahip bir şehir olarak çok iyi bir örnek, iyi bir laboratuvar” diye konuştu.

ICOMOS Genel Başkanı Toshiyuki Kono da Fas’ın Marakeş şehrinde geçen hafta ICOMOS’un yıllık genel kurulunu topladıklarını belirterek, ICOMOS’un yasal, idari ve finansal konulara vakfedilmiş bir komiteye sahip olan tek uluslararası kültürel miras organizasyonu olduğunu dile getirdi.

Açış konuşmalarının ardından sempozyuma geçildi.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz