26 Haziran 2019 Çarşamba
Yüksek kiralar Üniversitelileri bezdirdi

Yüksek kiralar Üniversitelileri bezdirdi

 

Gaziantep’te üniversite öğrencilerinin en büyük sorunu barınmak oluyor. Sürekli artış gösteren kira fiyatlarından dolayı yıllarca kalacak yer sorununu bir türlü çözemeyen binlerce öğrenci, eğitimlerini yarıda bırakarak ailelerinin yanına dönmek zorunda kalabiliyor.

Gaziantep Üniversitesi’nde eğitim hayatına yeni başlayıp ailelerinin bulunduğu şehirden uzak olan birçok öğrenci, devlet yurtlarının kapasitesi ve özel yurtların yüksek fiyatları nedeniyle barınma problemiyle karşı karşıya kalıyor. Özellikle Gaziantep’te eğitimlerini sürdüren öğrencilerin yaşadığı en önemli sorunlardan birisi de kira bedelleri. Öğrenciler devlet yurtlarının yetersizlikleri, özel yurtların fahiş fiyatlarından dert yanarken bir de ev kiralarının aşırı artışı karşısında çözümsüz kalıyor. 


Gaziantep’te semtler arası kira fiyatları 750 TL ile 20 bin TL arasında değişiyor. Kira fiyatlarına düzenleme getirilmemesinden dolayı yakınan Vatandaş kadar Üniversite öğrencileri de mağdur oluyor. Gaziantep’te ev kiralarının ödenmesi konusunda zorluk çekildiğini vatandaş tarafından belirtilirken Öğrenciler, kira fiyatlarının yüksek olmasından dolayı ne yapacağını şaşırdı. Gaziantep Üniversitesi civarında öğrenci odaklı inşa edilen küçük çaplı evlere 900 ile 2 bin TL arasında bir bedel isteniyor.

 ‘’NE İNSAF, NE DE VİCDAN KALMIŞ’’

Gaziantep Üniversitesi Öğrencileri, Gaziantep’in kira fiyatları konusunda baya abarttığını dile getirirken, emlakçı ve ev sahiplerinin fırsat kollamasından ötürü yakındıklarını ifade etti. Öğrenciler, ‘’Ev sahiplerinde insaf ve vicdan kalmamış’’ diyerek, 30 metrekarelik bir ev için bin 500 TL istenilmesinin adı ‘fırsatçılık’ olduğunun altını çizdi.

‘’SÖZ KONUSU ÖĞRENCİYSEN FAZLA BEDEL ÖDERSİN!’’ 

Üniversite öğrencileri, barınma sorunu çözmek için kiralık evlere yönelirken burada da ev sahibi ve emlakçıların öğrenciye ev verirken fiyatları daha da yükseltmelerinden şikâyetçi. Ev sahiplerinin ve emlakçıların öğrenci olduklarını öğrendikten sonra kira fiyatlarını yüzde 50'ye kadar yüksek söylediklerini dile getiren öğrenciler, bu durumla ilgili bir standardın olmamasından yakınıyor. İktisat Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi N. S., ‘’Gaziantep’te kira fiyatları aldı başını gidiyor. Burada kira fiyatları gerçekten çok yüksek olup bulvar civarında ucuz ev bulmak oldukça zor. 40 metrekarelik kaldığımız eve bin 300 TL kira veriyoruz. Ben bunu anladım. Bu civarda bulunan ev sahiplerinin düşüncesinde ’30-40 metrekarelik evde mecburiyetten kalan kiracı öğrenciyse fazla bedel ödesin’ var.’’ diye konuştu.

‘’ŞARTLAR ÇOK AĞIR, OKULU BIRAKMA DÜŞÜNCESİ OLUŞABİLİYOR’’

Gaziantep Üniversitesi civarında bulunan emlakçıların ve ev sahiplerinin öğrencileri fırsat bilerek kira fiyatları zirveye taşıdığını ve yetkililerin bu duruma bir el atması gerektiğini vurgulayan öğrenciler, Gaziantep’te öğrenciye yönelik yaşam şartlarının var olduğundan daha zorlaştığını söyledi. 30 metrekarelik bir evi bile bin TL’nin altında bulunamadığından yakının öğrenciler, ‘’Ev kirası ve giderleri, okul harçlığı, yol parası… Vesaire derken, aylık bir memurun maaşı kadar bir gider oluşabiliyor. Bazı zamanlarda okulu bırakma gibi bir düşünce dahi oluşabiliyor. Ailelerimiz para yetiştiremiyor artık’’ şeklinde konuşu.  

12.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz