22 Eylül 2019 Pazar
 Doğu Ekspresi içsel bir yolculuk

Ayşegül Yazbahar

Doğu Ekspresi içsel bir yolculuk

Biliyorum ki hepimizin iyi gelen şeylere ihtiyacı var. Her zaman kapısını çalabildiğiniz bir dosta, unutamayacağınız güzel bir anıya, motivasyonunuzu yükseltebilecek çalışma ortamına, istediğiniz zaman istediğiniz yere gitmenin lüks olmayacağı maddi bir kazanca... Hepimizin tüm bu saydıklarıma ihtiyacı var, biliyorum.  

Seyahatlerim sırasında uçaktaki aylık dergileri mutlaka yanıma alıp okuyanlardanım.

Nasıl güzel bilgiler var aslında. Seyahat etmeyi daha da aşılıyor sanki. Bir fotoğrafa takılıyor gözlerin ya da ilgini çekebilecek bir bilgi paylaşılmış oluyor. Dikkatimi çekenlerden biri psikolog Güliz Elal’ın tren yolculuğuyla ilgili psikolojik tespitleriydi.

Güliz Elal der ki :

“Her şeyden önce seyahat etmek, insanı kalıpların dışına çıkmaya, dünyayı, diğerlerini ve kendini başka açılardan değerlendirmeye zorluyor. Farkındalık ise uzaklara gitmenin insana hediye ettiği belki de en büyük yetenek. Hiç sorgulamadan kabul ettiğimiz ya da tabulaştırdığımız pek çok temel olgunun aslında mutlak ya da evrensel olmadığını ve sağlıklı bir şekilde sorgulanabileceğini ya da farklılıklara SAYGI duymak gerektiğini görüyor insan.”

Kısaca hayatın maneviyatını gözler önüne sermek için tren vagonları gibi birbiri ardına sıralanmış cümleleri okurken, Doğu Ekspresi geldi aklıma, içsel bir yolculuk oldu benim için bu yüzden çok değerliydi. Zor bir dönemimde kafa dinlemek için tek başıma Kars’a gitme kararı almış ve hayal ettiğim bir şeyi gerçekleştirmiştim. Hayalleri gerçek olan bir insan ne kadar mutluysa o kadar mutluydum işte.

Herkesin hayatında Hayallerini bestelediği bir listesi olmalı. Ölmeden önce yapılacaklar listesi.

 Benim listemde tik attığım ve tik atarken inanılmaz zevk aldığım bir hatıramdı Doğu Ekspresi.

Bunun hayalini kuran binlerce insan var ve hayallerin suya düşme ihtimali suyun kaldırma kuvvetinden daha yüksek.

Dün Ulaştırma Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Turistik Doğu Ekspresi’nin bilet fiyatları sandığım gibi sürprizlerle doluydu. Ben sadece basında yapılan açıklamayı paylaşsam ve sussam siz benim ne demek istediğimi anlayacaksınız zaten.

“İlk seferini 29 mayısta saat 20.00’da Ankara’dan Kars’a yapacak olan trende tek kişilik bilet 400 lira, çift kişilik bilet 500 liradan satışa sunuldu.”

Yine rağbet gören ve turizme katkı sağlayacak aslında var olan ama geliştirilmeye layık bir proje daha istenildiği üzere rant düşünülerek kazanç değil farkındaysanız ve lükse kaçan bir seyahat modeli tasarladıklarından dolayı kendilerini tebrik etmek istedim. Çözümü farklı algılayıp her zamanki gibi bizi mağdur edebilecek potansiyele sahip bakanlıklarımızı bu gayret ve çabalarından dolayı ayakta alkışlıyor ve turizmin elini ayağını kesmek adına baltalayıcı yeniliklerinin hayalleri çalmak adına olduğunu gözlemliyoruz.

Şimdi zamanla zengin kesimimiz seyahat ettikten sonra trene eskisi kadar misafir bulabilecekler mi izleyelim. Misafir diyorum çünkü bu kadar samimi bir ortamın oluşumu zordu ama kolay kaybedeceğiz gibi görünüyor.

Sanırım Doğu Ekspresi gerçekten hayal olarak kalacak.

16.05.2019 (Ayşegül Yazbahar)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

İstismar Korkusu

2019 Konçertosu

Mutluluğun Tanımı Çocuktur

AKLIMIN İPLERİNİ SERBEST BIRAKTIM!

30.000 Adımla Adana’yı Bir Günde Gezmek