26 Haziran 2019 Çarşamba
AK Parti'de kritik süreç başlıyor

AK Parti'de kritik süreç başlıyor

AK Parti'de yerel seçim için aday adaylığı süreci bugün başlıyor. 12 Kasım'a kadar olan başvurularda, kimlerin aday adayı olacağı merakla bekleniyor. 3 mevcut başkan Fatma Şahin, Mehmet Tahmazoğlu ve Rıdvan Fadıloğlu, yeniden adaylık için başvur

AK Parti'de yerel seçim için aday adaylığı süreci bugün başlıyor. 12 Kasım'a kadar olan başvurularda, kimlerin aday adayı olacağı merakla bekleniyor. 3 mevcut başkan Fatma Şahin, Mehmet Tahmazoğlu ve Rıdvan Fadıloğlu, yeniden adaylık için başvuru yapacaklar. Bu isimlerini yanı sıra, yeni başvuruların olacağı öğrenildi.

31 Mart'ta yapılacak olan yerel yönetimler seçimleri öncesinde, Ak Parti'de kritik süreç başlıyor. Belediye Başkan ve belediye meclis üyeliği aday adaylık süreci bugün başlıyor. 12 Kasım'a kadar devam edecek olan aday adaylığı başvuruları, genel merkez, il ve ilçe başkanlıklarına yapılabilecek.

10 BELEDİYENİN 9'U...

2014 yerel seçimlerinde, Gaziantep'te 10 belediyeden 9'unu elinde bulunduran Ak Parti, bu yerel seçimde de iddialı. Ak Parti, Gaziantep'te 10'da 10 parolasıyla gireceği yerel seçimler için bugün itibariyle resmi startı veriyor. Ak Parti'den belediye başkan adayı olmak isteyenler, 12 Kasım'a kadar müracaat yapmak zorunda. Belediye başkan adaylığı için kimlerin müracaat edeceği merak konusu.

3 BAŞKAN'DA BAŞVURACAK

Edinilen bilgiye göre, Gaziantep'te tüm gözler Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil belediye başkanlarının durumuna çevrildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, yeniden adaylık için başvuru yapacaklar. Bu isimlerin yanı sıra, kırsal ilçelerin belediye başkanları Nizip Belediye Başkanı Hacı Fevzi Akdoğan, İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, Nurdağı Belediye Başkanı Mehmet Yıldırır, Araban Belediye Başkanı Mehmet Özdemir, Yavuzeli Belediye Başkanı Mustafa Kemal Sakaroğlu ve Karkamış Belediye Başkanı Nuh Kocaaslan'ın da yeniden adaylık için başvuru yapacakları öğrenildi.

KİMLERİN ADI GEÇİYOR?

Mevcut belediye başkanlarının yanı sıra, Gaziantep'te belediye başkanlıklarına bir çok ismin başvuru yapacağı öğrenildi. Parti tabanında ve Ak Parti cenahına yakın bazı isimlerin adaylık için nabız yokladığı ifade ediliyor. Siyasilerin yanı sıra, iş dünyası ve bürokrasinden bazı isimler de adaylık planlıyor. Bu kişilerin, genel merkezle temasa geçtikleri iddia ediliyor. Özellikle, Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil'de, başkanlık için kimlerin başvuru yapacağı merak konusu.

KASIM'IN 3. HAFTASI TEMAYÜL

5-12 Kasım'da Belediye Başkanlığı için aday adayları başvurularını alacak olan Ak Parti'de, aday tespiti için daha sonra sıkı bir çalışma başlayacak. Bu bağlamda ilk çalışma teşkilat temayülü olacak. Ak Parti, Kasım'ın üçüncü haftasında aday adaylarını teşkilatın huzuruna çıkartacak. Mevcut belediye başkanlarının da temayül yoklamasına katılacakları öğrenildi. Belediye Başkan adayının tespiti için, daha önce yapılan kamuoyu yoklamaları ise son ana kadar devam edecek. STK ve kanaat önderleri görüşleri de adaylık sürecinde önemli bir kriter olarak dikkat çekiyor.

MECLİS ÜYELERİ DE BAŞVURACAK

AK Parti, yerel seçimlerde belediye meclis üyeleri başvurularını da bugün itibariyle almaya başlayacak. Belediye Meclis üyelikleri için son başvuru tarihi ise 12 Kasım değil, 12 Aralık. Belediye Meclis üyeliğinde başvuru süresini 1.5 aya yakın tutan Ak Parti, böylece belediye başkan adaylarına, yakın çalışma ekiplerini meclis üyeliklerine aday gösterebilme fırsatı tanıdı. Meclis üyeliği için Gaziantep'te rekor derecede başvuru bekleniyor.

BAŞVURULAR İL VE İLÇE BAŞKANLIKLARINA...

AK Parti'de, yerel seçim için başvuruların nereye yapılacağı da belirlendi. Başvurular, büyükşehir ve il belediye başkanlıkları için Genel Merkeze veya buraya iletilmek üzere il başkanlıklarına, ilçe ve belde belediye başkanlıkları için il başkanlıklarına veya il başkanlıklarına iletilmek üzere ilçe başkanlıklarına, il genel meclisi ve belediye meclisi üyelikleri için ilçe başkanlıklarına bizzat yazılı yapılacak.

İŞTE BAŞVURU ÜCRETLERİ...

AK Parti’de Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanı aday adaylarından 10 bin, nüfusu 200 binden fazla olan ilçe belediye başkanı aday adaylarından 3 bin, nüfusu 50 binden 200 bine kadar olan ilçelerde belediye başkanı aday adaylarından 2 bin 500, nüfusu 50 bin ve daha az olan ilçe belediye başkanı aday adaylarından bin 500, belde belediye başkanı aday adaylarından bin, büyükşehirlerdeki belediye meclisi üyesi aday adaylarından bin lira alınacak. Kadın ve genç adaylar, belirlenen aidatların yarısını, engelli adaylar ise dörtte birini ödeyecek.

5.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz