17 Ocak 2019 Perşembe
‘’En sağlıklısı bakırdır’’

‘’En sağlıklısı bakırdır’’

Gaziantep’te bakır ustaları, son zamanlarda bakır kap kullanımının arttığını vurguladı.

 

Çeşitli madenlerden yapılan kapların yaygınlaşmasıyla bakırcılık azalsa da son dönemlerde bakıra yönelim biraz arttı. Bakırın sağlık açısından önemli olduğunu belirten bakır ustaları, eskiden insanların bakır kullandıkları için fazla hastalanmadıklarını ileri sürdü.

‘’EN SAĞLIKLISI VE EN LEZZETLİSİ BAKIR KAPLARLA YAPILAN YEMEKTİR’’

‘’Bakır doğal bir madendir. Bakırın içinde insan vücuduna faydalı maddeler vardır.’’ diyen bakır ustaları, yemeğin en sağlıklısı ve en lezzetlisi bakır kaplarla yapılan yemekler olduğunu belirtti. Bakır ustaları, sağlık açısından düşünüldüğünde yemek pişirmek için bakır tencerelerden başka tencerenin kullanılmaması gerektiğini ifade ederek, ‘’Alüminyum ve çelikten yapılan kaplar son zamanlarda daha fazla kullanılmaya başlanılsa da sağlıklı olmayıp kanser ve benzeri hastalıklara neden olabiliyor. Ancak bakırdan yapılan mutfak malzemeleri geçmişten günümüze kadar kullanılmakta olup, şimdiye kadar hiçbir sağlık sorununa dene olmamıştır. Hem de bakır tencerelerde pişen yemek çok daha farklı olup oldukça lezzetlidir.’’ şeklinde konuştu.

‘’HASTALIKLARA KARŞI VÜCUDU KORUYOR’’

Bakır içinde kullanılan kalayın da en az bakır kadar önemli olduğunu belirten Bakır Ustaları; kalay, günümüzde hormonlu olan sebze ve meyvelerin içerisindeki zehiri attığına dikkat çekti. Bakır ustaları, ‘’Kalay, bakırdan aldığı vitamini kendi vitamini ile birleştirip yiyeceğe aktarır. Bakırda pişen yemek sağlıklıdır. Hastalıklara karşı vücudu koruyor. Bakır kabın kalayı çıkmaya başladığı zaman kalayını yaptırmak lazım. Eğer sağlıklı bir yaşam isteniyorsa, bakır kabı kullanılmalı. Eski insanlarımız hep bakır kullanırdı. Sağlıkları da gayet iyiydi. Ben de evimde bakır kullanıyorum. Hafızam çok iyidir. 35 yıl önce arkadaşımın ne giydiğini hatırlarım. Çocuklarım da öyledir. Çelik ve çeşitli kaplar yaygınlaşınca bakır kapların kullanımı belli ölçüde düştü. Fakat son zamanlarda bakıra yöneliş arttı. " diye konuştu.

27.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz