3 Haziran 2020 Çarşamba
Esat Kaya Turgay için belediye önünde tören düzenlendi

Esat Kaya Turgay için belediye önünde tören düzenlendi

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Esat Kaya Turgay için belediye önünde tören düzenlendi.

Gaziantep'te 1973-1980 yılları arasında Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Esat Kaya Turgay için belediye önünde uğurlama töreni düzenlendi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi önündeki törene Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Esat Kaya Turgay'ın eşi, çocukları, yakınları, çok sayıda vatandaş ile belediye çalışanları katıldı. 
Törende Esat Kaya Turgay için saygı duruşu yapıldıktan sonra öz geçmişi okundu. Daha sonra açıklamalarda bulunan Turgay'ın oğlu Ali Haydar Turgay, "Bir insan dürüstse, seviliyorsa yıllar geçse de bu böyle olmaya devam ediyor. Babam bize hep dürüst olmayı öğretti. Bizi hep Türkiye Cumhuriyeti sevgisiyle büyüttü. Bizi hayata yetiştirmek için çok çabaladı. Bugün de burada bizi yalnız bırakmayan ve ilgi, alaka gösteren herkese çok teşekkür ediyorum" dedi. 
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, "Esat Kaya Turgay benim için çok kıymetli ve özeldi. Burada en önemli şey böyle bir günde bizim bir arada olmamızdır. Kendisi bize hep kardeş olmamız gerektiğini, bir arada olmamız gerektiğini söylemişti. Bugün bunu yaşıyoruz. Hep birlikte rahmetli başkanımın hayatına baktığımızda dürüstlük, vicdan, azim, gayret ve hoş sada bırakmayı görüyoruz. İnşallah biz de Esat ağabeyimiz gibi hoş sada bırakırız" 
Esat Kaya Turgay bugün öğle namazına müteakip Asri Mezarlık içerisindeki Nakıpoğlu Cami'de kalınacak cenaze namazının ardından defnedilecek. 

ESAT KAYA TURGAY KİMDİR?

1934 yılında Gaziantep'te Tabakhane'de doğdu. İlkokulu Cumhuriyet İlkokulu'nda tamamladı. Ortaokul ve liseyi Gaziantep Lisesi'ni bitirdi. 1958 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat bölümünden mezun oldu. Gaziantep Bayındırlık Müdürlüğü görevini yaptı. 1973 yılında CHP'den Gaziantep Belediye Başkanı olarak seçildi. Belediyecilik döneminde birçok ilke imza atmayı başardı. Ekmek fiyatını düşürdü, haftada bir gün su verilen evlere iki günde bir su verdi, su sıkıntısını giderdi. Gaziantep’te modern belediyeciliğin temelini attı. İlk telsiz haberleşme, en büyük araç parkuru, asfalt makinaları ve ilk kez modern imar planlaması gibi birçok icraatı hayata geçirdi.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz