17 Ocak 2019 Perşembe
Kuraklık, çiftçileri korkutuyor

Kuraklık, çiftçileri korkutuyor

 

Bu yıl Gaziantep'te yeterli yağışın olmaması nedeniyle çiftçilerin kuraklık korkusu içerisinde olduklarını belirten Gaziantep Şehitkâmil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, her yıl bu aylarda aşırı yağışlı günlerin yaşandığını, ancak bu yıl beklenen yağışın olmadığını söyledi. Yiğit, Gaziantep’te bu kış mevsiminin kurak geçmesinin ekinler için olumsuz etki edebileceğini ifade ederek, ‘’Ekinlerden iyi verim alınabilmesi için kar yağışının olması gerekir. Ancak bu yıl hiç kar yağmadı. Çok nadir yağmur yağdı ancak yağan yağmur ise, akıp gidiyor’’ dedi.

 ‘’KURAKLIK, BİZ ÇİFTÇİLERİ ENDİŞELENDİRİYOR’’

Gaziantep'in son yılların en kurak dönemini yaşadığına dikkat çeken Gaziantep Şehitkâmil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep'te de beklenen yağışların olmamasının çiftçileri endişelendirdiğini vurguladı. Yiğit, her yıl bu aylarda yağışlı günlerin yaşandığını hatırlatarak, “Kış boyunca düzen yağışın olmaması biz çiftçileri endişelendiriyor. Kış mevsimini bitirmek üzereyiz. Bahar’a gireceğiz. Fakat yeteri kadar yağış yağmadı. Kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliriz. Böyle kuru gitmesi halinde çiftçiler olarak çok zor günler bizi bekliyor. Önümüzdeki yaz mevsiminde ürünlerin zamlanması gibi bir durumu olabilir.” dedi.

‘’BU YIL ÜRÜN VERİMİNDE DÜŞÜŞ YAŞANABİLİR’’

Kış mevsiminin bitip bahar mevsimine girilmiş olunmasına rağmen hala yağışların yeteri kadar olmamasının çiftçileri tedirgin ettiğini söyleyen Yiğit, kuraklığın sadece bu yıl değil, önümüzdeki yıllarda da ciddi sorunlara sebep olacağına dikkat çekti. Yiğit, sözlerine şöyle devam etti: “Kuraklık böyle devam ederse bu yıl ürünlerde bir düşüş olacaktır. Çiftçiler büyük oranda zarar edecek. Bundan esnafımız dâhil tüm bölge insanı da etkilenecektir. Çünkü ekinler bu yıl yeterince yağış görmedi. Buğday, arpa ve mercimek ile diğer ürünlerde sıkıntı yaşayabiliriz. Kuraklık çok ciddi bir sorun ve önümüzdeki yıllarda da çok fazla olabilir.” şeklinde konuştu.

‘’ÜRÜNLER DAHA FAZLA ZARAR GÖRECEK’’

Bu yıl Gaziantep'te yeterli oranda yağışın olmadığını aktaran Yiğit, “Ekimi yapılan ürünlerin bir kısmı yağışların olmamasından dolayı zarar görme olasılığı fazladır. Bu ayda az da olsa yağışlar oluyor. Mart ve nisan ayında inşallah yağışlar düzenli bir şekilde olacaktır. Çünkü yağışın olmaması halinde ürünler daha fazla zarar görecektir. Zaten Gaziantep bu kış mevsimini bahar mevsimi gibi geçiriyor.’’ diye konuştu.

‘’ÇİFTÇİDEN VATANDAŞA KADAR HERKES OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR’’

Yiğit, ‘’Verimli bir ekim alınmaması durumunda ürünlerin zamlanacak. Bu ihtimal de çok yüksek gibi görülüyor. Kuraklığın böyle devam etmesi durumunda bu yıl geçen yıla göre ekinlerden alınan verimlerde düşüş yaşanacaktır. Dolayısıyla pazarlama alanından tutun gıda tüketim yerlerini kadar birçok ürün zamlanacaktır. Ancak bu baharda yağış yağarsa her şey normale döner. Çiftçiler başta olmak üzere vatandaş ta tedirgin.’’ İfadelerini kullandı.

 

28.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz