24 Ocak 2020 Cuma
STK'larla doğrudan demokrasiye

STK'larla doğrudan demokrasiye

Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından Dernekler ve İKA katılımıyla, Yerel Düzeyde Kapasite Geliştirme Eğitimleri, Rehberlik ve Mevzuat Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.

   Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü  tarafından Dernekler ve İKA katılımıyla, Yerel Düzeyde Kapasite Geliştirme Eğitimleri,  Rehberlik ve Mevzuat Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Toplantıda dernek başkanlarına, üyelerine ve yöneticilere proje başvurusu, yazımı ve uygulanması aşamaları hakkında bilgiler verildi. Toplantının açılışında konuşan İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Özbey Tan; Sivil Toplum Kuruluşları gönüllü olarak faaliyet gösteren, kendi organları ile yönetilen, kâr amacı gütmeyen, devlet ve özel sektör dışında olan ve amaçlarını gerçekleştirmek için bağımsız kuruluşlardır. Çağdaş demokrasilerde vatandaşların karar alma, uygulama ve sonuçların değerlendirilmesi ve yönetime katılımları, halkın örgütlü yapıları olan sivil toplum kuruluşları ile olmaktadır” dedi. 

  Özbey Tan konuşmasının devamında “Yeni Kamu Hizmet Anlayışı çerçevesinde iyi yönetişimi gerçekleştirmek, hizmet verilen kişi ve kuruluşların memnuniyetini mümkün olan en iyi seviyeye çıkarmak amacıyla: 13 Eylül 2018 tarihli ve 30534 sayılı resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi il İçişleri Bakanlığı bünyesinde Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü yeniden yapılandırılmıştır. Sivil toplum kuruluşlarının en büyük kesimini oluşturan ve sivil toplumun merkezinde bulunan derneklere daha iyi hizmet vermek adına bu toplantılarımızı gerçekleştirmiş bulunuyoruz” ifadelerinde bulundu ve ekledi: “Bugün itibariyle 2715 derneğe hizmet vermekte ve son 6 ay içerisinde sayın valimizin talimatları ile 731 Spor Kulübü derneğinin kuruluşu tamamlanmış bulunmaktadır. İlimiz geneline bakıldığında 25 dernekle en az derneğin Karkamış ilçesinde ve en fazla derneğin 1160 dernekle Şehitkamil ve 1047 dernekle Şahinbey ilçesinde kurulu ve faaliyette olduğu görülmektedir.” Konuşmasını desteklerini esirgemeyen Gaziantep Valisi Davut Gül’e ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür ederek sonlandırdı.

Toplantıya katılan Vali Yardımcısı Şenol Kaya ise Gaziantep’teki derneklerin fazla olması ve bu derneklerin aktif çalışmalarının memnuniyet verici olduğunu belirti.

Açılış konuşmalarının ardından SODES Proje Uzmanı Reşit Ovacık tarafından “STK’ların SODES Başvuru Süreci ve Ayrılan Paylar” konulu sunum yapıldı. Ardından Uzman Pınar Duman tarafından “İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın STK’lara Ayırdığı Fonlar” konulu sunum yapıldı. Toplantıda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü öğrencileri, katılımcılara “Çevre Duyarlılığı Anketi” uyguladı. Toplantının sonunda Dernek Başkanları ve üyelerinden gelen sorular cevaplandırıldı.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz