25 Mayıs 2019 Cumartesi
Vali Gül, “Ticari ilişkilerin güçlü tutulması her iki ülkenin menfaatine”

Vali Gül, “Ticari ilişkilerin güçlü tutulması her iki ülkenin menfaatine”

Gaziantep Valisi Davut Gül, bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Irak Büyükelçisi Tallal Jameel Saleh Al-Obaidi ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Vali Gül, “Ticari ilişkilerin güçlü tutulması her iki ülkenin menfaatine”

Gaziantep Valisi Davut Gül, bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Irak Büyükelçisi Tallal Jameel Saleh Al-Obaidi ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Vali Gül burada yaptığı açıklamada iki dost ülke arasında kurulan ticari ilişkileri önemsediğini kaydederek ticari ilişkilerin güçlü tutulmasının her iki ülkenin menfaatine olduğunu söyledi.

Büyükelçi Al-Obaidi ve heyetini Gaziantep’te görmekten memnuniyet duyduğunu belirten Vali Gül, ziyaretin hem Gaziantep hem Türkiye hem de Irak için hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Ekonomiden, eğitime; turizmden, sağlık ve güvenliğe kadar birçok konunun görüşüldüğü ziyarette, Vali Gül, bu coğrafyada Irak’ın Türkiye’den, Türkiye’nin ise Irak’tan daha yakın daha samimi dost bulma ihtimalinin bulunmadığını aktararak bu doğrultuda ticari ilişkilerin kalıcı olabilmesi adına eğitim, kültür ve benzeri ilişkilerin olabildiğince güçlü tutulması, gerektiğini, bunun daha kalıcı, faydalı ve her iki ülkenin menfaatine olacağını dile getirdi.

Terörle mücadele noktasında da değerlendirmelerde bulunulan görüşmede Türkiye’nin terörle samimi olarak mücadele eden dünyadaki ender birkaç ülkeden biri olduğun söyleyen Vali Gül, “Türkiye hiçbir terör örgütünü, terörist grubunu beslemez, barındırmaz, cesaretlendirmez ve kararlı bir şekilde mücadele eder. Biliyoruz ki terör evrenseldir. Bugün sana dokunmayan yarın dokunur. Bu açıdan dünyanın neresinde olursa olsun terörle, teröristle arasına mesafe koyar, kalıcı bir şekilde mücadele eder. Irak’la da bu anlayışla devam eder. Şimdiye kadar böyleydi bundan sonra da daha güçlenerek devam edecektir” dedi.

Misafirperverlikleri ve iyi dilekleri için Vali Gül’e teşekkür eden Büyükelçisi Al-Obaidi ise Türkiye’nin Irak için değerli bir kardeş, değerli bir komşu ve çok sevdiği bir ülke olduğunu ifade ederek ilişkilerin bu doğrultuda iyi bir şekilde ilerlediğini, şu an ki dönemde daha da iyi, samimi bir şekilde ilerlemeye başladığını dile getirdi.

Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerin güven ilişkisine dayandığını bildiren Al-Obaidi, “Güven ilişkisini devam ettirdiğimiz sürece güçlü bağlar başaracağız. Yeni Irak 2003’ten sonra oluştu ve politikamız sorunsuz, sıfır sorun, komşularla güzel ilişkiler ve iyi dostlar kazanmak anlamında ilerlemektedir. Irak’ın yeni politikası özellikle komşu ülkeler ve Arap ülkeleriyle iyi ilişkiler içerisinde olmaktır. Zaten Türkiye ile ilişkilerimiz de diğer komşu ülkelere nazaran daha güçlü ve daha samimi. Bizim politikamız sadece hükümetle iyi ilişkiler değil aynı zamanda halkla da güzel ilişkiler içerisinde olmaktır.  Zaten halklar arasındaki ilişki her zaman devam eder. Bu; hükümetler, devletlerarasındaki ilişkiler sorunlu olduğunda dahi devam eder. Türkiye ile Irak arasındaki tarihi ilişki başka ülkeler arasında olmayan ilişkiler kadar güçlü bir ilişkidir” şeklinde konuştu.

Gaziantep ile olan ilişkinin ise diğer illere nazaran daha farklı konumda olduğunu dile getiren Al-Obaidi, “Bunun nedeni ise Irak’taki ticari akış, iktisadi ekonomik bağlar, ve ticari ilişkilerin güçlü olmasından kaynaklanmaktadır. Zaten aldığımız duyum ve bilgiler doğrultusunda Gaziantep’in ekonomik konumu Türkiye’de İstanbul’dan sonraki ikinci konumdadır. Bu da bizi gerçekten mutlu ediyor. Geçen sene Gaziantep ile olan ticari ilişkilerin bilançosu 1 milyar 400 milyon dolar bütçesindedir. Bu, Irak’ın Almanya ile olan ticari ilişkilerinden daha fazla bir getiri sağladı. Bu da zaten Irak ile Gaziantep arasındaki ticari ilişkilerin kanıtıdır” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Irak’ın ortak sorun haline gelen terör meselesinde de Irak’ın Türkiye’nin yanında yer aldığını bildiren Al-Obaidi, “Irak, Türkiye’nin terörle olan mücadelesini görüyor, anlıyor ve bu konuda da gereken desteği gösteriyor. Zaten bu doğrultuda da Irak emniyet güçleri ve ordusu Türkiye’ye gelebilecek tüm terör saldırılarını engellemek amacıyla Irak’ın sınırlarını tamamen kontrol altına aldı. Türkiye ve Irak arasındaki bu güvenlik işbirliği çok gelişmiş durumda ve ileriye doğru devam etmektedir” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

TBMM Türkiye-Irak Dostluk Gurubu Üyesi Gaziantep Milletvekili Müslüm Yüksel’in de eşlik ettiği ziyaret karşılıklı bulunulan iyi dilekler ile son buldu. 

Ziyaret sonrasında Al-Obaidi ve beraberindeki heyet Vali Gül tarafından düzenlenen yemek programında Irak ile ticaret yapan iş insanları ile bir araya geldi.

Al-Obaidi ve beraberindeki heyetin Gaziantep ziyareti, Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Gaziantepli iş insanları ile görüşmeleriyle devam edecek.

15.02.2019 (Haber Merkezi)