25 Mayıs 2019 Cumartesi
Vali Gül’den 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü Mesajı

Vali Gül’den 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü Mesajı

Bu gün, Türk milletinin hürriyet ve istiklal fikrinin destansı bir şekilde anlatıldığı İstiklal Marşı’mızın kabulünün 98. Yıl dönümünü kutlamanın milletçe gurur ve sevincini yaşıyoruz.

Bu gün, Türk milletinin hürriyet ve istiklal fikrinin destansı bir şekilde anlatıldığı İstiklal Marşı’mızın kabulünün 98. Yıl dönümünü kutlamanın milletçe gurur ve sevincini yaşıyoruz.

 Yurdumuzun dört bir yanını işgal etme niyetleri ile ülkemizi kuşatan düşmanlar, karşılarında hürriyet ve bağımsızlık aşkıyla necip milletimizle karşılaşmış ve Kurtuluş Savaşı ile bozguna uğratılmıştır. Bu kutlu mücadele ile Türk milletinin bağımsızlık uğruna gösterdiği kahramanlık ve fedakarlık anlayışı tüm dünyaya bir kez daha ilan edilmiştir.

Türk Milleti, şartlar ne olursa olsun tarih boyunca hep bağımsızlık uğruna vatanını, milletini korumayı bir görev bilmiştir. Bunu Kurtuluş Savaşında geçmişte ispatladığı gibi 15 Temmuz hain darbe girişiminde de tek vücut olarak içerideki ve dışarıdaki düşmanlarımıza da göstermiştir. Şanlı bir mücadelenin sonunda elde edilen emsalsiz zafer ile ay yıldızlı bayrağımızın göklerde özgürce dalgalanmasına eşlik etmek üzere Milli Marş ihtiyacı doğmuştur. Yapılan yarışmaya ısrarlar üzerine katılan Mehmet Akif Ersoy kahraman ordumuza ithafen yazdığı o muhteşem dizelerle birinci olarak bundan 98 yıl önce bu destansı eseri, TBMM tarafından Milli Marş olarak ilan edilmiştir.

Mehmet Akif Ersoy, Kurtuluş Savaşı’nın zor dönemlerinde Anadoluyu karış karış dolaşmış, şiirleri ve yazıları ile milli mücadelenin manevi ve fikir cephesini inşa ederek, milletimize moral, cesaret ve ümit aşılamış, istiklal ruhunun iliklerimize kadar işlemesine vesile olmuştur. Merhum Mehmet Akif’in bu eşsiz eserinin her dizesinde Türk milletinin kahramanlığını, fedakarlığını, bağımsızlık düşüncesini görmekteyiz. Mehmet Akif, “ O şiir, milletin o günkü heyecanının bir ifadesidir, o günleri yaşamak lazım, o şiir artık benim değildir, o milletimindir.” Diyerek bu eşsiz şiirini Aziz Türk milletine hediye etmiştir.

Bu duygu ve düşünceler ile İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabulünün 98.inci yıl dönümünü kutluyor; Cumhuriyetimizin kurucusu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, İstiklal Marşı’mızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u, bütün İstiklal kahramanlarımızı ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum.

12.03.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz