26 Mayıs 2020 Salı
GAZİANTEP İYİ PARTİ’DE BİLMECE

Ali Ayhan Özçubukçu

GAZİANTEP İYİ PARTİ’DE BİLMECE

Tüm siyasi partilerin taşra teşkilatları istisnasız genel merkezlerin izdüşümüdür. Sistem kendisine benzettiği bu yapıyı teşkilat başkanları eliyle yürütür. Bu yetkiyi uhdesine alan başkan, gücünün devamını sağlamak için ülkeye değil kendisine hizmetkâr seçer. Taşrada başkan olmanın ilk, tek ve yegâne şartı, genel kurullarda kendisini o makama getiren velinimeti, efendisi lehine oy kullanmaktır. Bu konuda hemen bütün siyasi partilerde, atılan sloganlar, yazılan pankartlar, verilen demeçler, irat edilen ateşli nutuklar ve öngörülen çözümler koca bir yalandan ibarettir. Bütün hesap kudret kaynağı olan o koltuğa oturmaktır. Bunun dışında atılan her adım, yapılan her icraat, verilen her söz yanı sıra, adalet ve liyakat vaatleri sadece lafı güzaftır.

Bu anlatımlardan sonra, taşra teşkilatlarında yapılacak herhangi bir başkan değişikliğinin o vilayet ya da ülkeye faydalı olacağını asla düşünmeyin. Bilakis, genel merkezlerdeki üçüncü sınıf yöneticiler tabanın sesine önem verirmiş gibi yapar ve mezkür vilayette gerçekte kendi hatalarından kaynaklanan tepkileri önlemek adına, mevcut il başkanını kurban ederler. Sistemin değişmemesi için başkanların değişmesi, sonuçları açısından son derece yararlıdır. Tebdili başkanda ferahlık olacağından yeni bir isim ve etrafındaki ekip, bilhassa maddeten fedakârlık gösterecek; geçmiş borçları temizleyecek, taze bir heyecanla, göze girmek için, şehrimizin, baklava, fıstık, şöbiyet, havuç dilimi gibi meşhur ürünlerini bıkıp usanmadan genel merkeze taşıyacaktır. Bu ikramlarla yerini sağlama alacağını düşünen başkan ve avenesine yeni bir problem yaratılıncaya kadar o koltukta oturma izni verilecektir. Artık Ankara’ya giderken, tatlıların yanı sıra bu bölgeye mahsus, acı biber, sumak ekşisi, nar pekmezi gibi farklı lezzetlerin yanı sıra, bakır ve sedef gibi el işçiliği ile yapılmış nadide hediyelerin verilmesi halinde başta kalma süresi alabildiğine uzayacaktır. Bir- iki seçim süresince oturduğun koltuğu muhafaza edebilirsen genel merkezde mukim büyük ortaklarınla birlikte hatırı sayılır bir dünyalık yaparsın(!) Sakın, tecrübesiz olduğun için bu işleri yapamam diye düşünme. Farklı pozisyonlara hazırlıklı olan genel merkezler bu konuyu da düşünerek aracılık yapacak isimleri önceden hazırlamıştır(!)

Geçmişte rüşvet, irtikâp ve hırsızlık stajını farklı siyasi partilerde yapan insan kılığına girmiş bu yaratıklar, sana simsarlık, komisyonculuk, avantacılık mesleğinin bütün inceliklerini küçük bir hisse karşılığında öğretecektir!  Zaten bir seçimden sonra, usta olacağına göre, siyasete yeni giren, samimi, idealist ve dürüst insanları sen yoldan çıkaracak ve avanta almanın inceliklerini öğreteceksin.

İroni yaparak anlatmaya çalıştığım gibi, tüm siyasi partilerin genel merkezlerine üşüşmüş asalak parti yöneticilerinden kurtulmadıkça ülkemizin huzur ve refaha kavuşması maalesef bir hayal. Mevcut yapının devamı için üstteki, genel kurul delegelerinin oylarını isteyecek aşağıdaki de o koltuğa oturabilmek için istenen teminatı verecektir. Böyle bir fasit daireden, siyasi partiler yasası değişmeden kurtulmak, ancak kayyım atanmasıyla mümkün olabilir.

Genel merkezi devre dışı bırakarak, Sulh Hukuk Mahkemeleri tarafından atanacak kayyımla şehrimiz yani Gaziantep, tabanın iradesini büyük ölçüde yönetim kademesine taşıyacak ve böylece köhnemiş genel merkez anlayışına karşı mücadele, imkân ve fırsatı elde edecektir. Bu bakımdan 2 yıldır kongre yapmayan İYİ Parti Gaziantep il teşkilatına kayyım atanması, benzer şartları taşıyan başka iller için de farklı bir alternatif, umut belki de çare olacaktır. Esasen genel merkezin başkanlığa yeni bir isim ataması bu ildeki temel sorunların çözülmesi yerine, ertelenmesi anlamına gelir.

İl başkanlığına yeni getirilen Oğuz Hocaoğlu acaba Gaziantep’in hangi kronik sorununu çözecek? Görevden alınan önceki iki başkandan farklı olarak ne tür uygulamalar yapacak? Aynı Oğuz Hocaoğlu genel merkezde ihdas edilmiş ‘’danışma kurulu’’ adıyla teşekkül ettirilmiş, ne iş yaptığı bilinmeyen bu komisyonun üyesi olarak şehrimizin hangi meselesine hangi çözümü getirecek?

Genel merkez etiketli bu unvanıyla, kendisini il başkanlarının üzerinde gören ve gösteren Oğuz Hocaoğlu 3 milletvekili çıkması gereken bu seçim bölgesinde sınırda çıkan 1 milletvekili ile alakalı olarak en ufak bir sorumluluk hissetti mi? Millet ittifakı kapsamında İYİ Parti’ye bırakılmış ve kazanma şansının çok yüksek olduğu Büyükşehir Belediye Başkanlığının kaybedilmesi ve bu gün birlikte hareket ettiği hizibin de sorumlu olduğuna dair siyasi ve vicdani muhasebe yaptı mı?

Bu gün ilimizi yönetmek adına birlikte hareket ettiği, azledilmiş diğer başkanların da yönetim kurullarında yer almış 7-8 kişilik hizipçi grup, ilimize ve siyasetine hiçbir katkı sağlayamaz. Özellikle Koray Aydın’ın bendesi olmaktan başka hiçbir vasfı ve özelliği olmayan malum şahsın, fiili statüsü senin üstünde olacağına göre bu çelişki Gaziantep’e hizmet fırsatı vermeyecektir.

İYİ Parti’nin farklı siyasi geleneklerden gelen parti tabanını kucaklamanın zorluğu meydanda iken, hizipçi bir anlayış İYİ Parti’yi dağıtmaktan başka bir işe yaramaz. Siyaset insanla ve gönül kazanarak yapılır. Özellikle feodalite etkisinin tam olarak kaybolmadığı Gaziantep’te, partililere selamün aleyküm diyemeyen bir il başkanının tabanı nasıl toplayacağını ve nasıl başarılı olacağını, hep birlikte yaşayarak göreceğiz.  

7.08.2019 (Ali Ayhan Özçubukçu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

YENİ PARTİLERİ BEKLERKEN 2- AKP’NİN DURUMU

FETÖ BORSASI VE BAŞKANLIK

HER KONUDA AYRIMCILIK

YAMUK BİR AŞK HİKAYESİ

İYİ PARTİ'DEN BEKLENEN İYİ MESAJ

RANDEVU İÇİN ÇALIŞMAK

DALKAVUKLUĞA POYDOS

ÖRNEK BİR VATANSEVER

NECDET SEVİNÇ ADLI BİR EFSANE