17 Ocak 2019 Perşembe
Kim denetliyor?

Abid Demir

Kim denetliyor?

Biz söylemekten, yazmaktan usandık birileri bunları kulak ardı etmeden usanmadılar. İşlerine mi gelmiyor yoksa onlar da mı dönen bu çarkın dişlileri onu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

Ülkelerin de yaşanan iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeli vatandaşlara yönelik insani yardım toplayan dernek sayısı her geçen gün artıyor. Armayı da bırakın bir yere bir tabela asan hemen kendisini bu insanlara yardım fedaisi olarak gösterip insanları duyguları ile köşeyi dönmeye çalışıyorlar. Sadece ülkemizde değil Suriye’de ki mazlum halklar için yardım kampanyaları düzenleniyor. Etkinlikler yapılıyor. 

Anladık bunlar çok yararlı. Düzenlenen yardım kampanyalarını insanlık adına olduğu için ayakta alkışlıyoruz. Fakat oto kontrolsüz bir şekilde düzenlenen yardım kampanyalarının bir şekilde denetlenmesi gerekiyor mu? Zira toplanan yardımların dağıtım şeklini, acaba gerçekten yerine ulaştı mı merak ediyoruz.

Sabahın ilk ışığıyla birlikte…

Geçtiğimiz günlerde bir yardım derneğinin önünden geçerken, derneğin kapısında bekleyen onlarca Suriyeli kadın ve çocuk gördüm. Sabahın ilk ışığıyla birlikte yardım derneğinin yolunu tutan bu insanlar saatlerce bekleyerek kendilerine verilecek yardımları alıyorlar. Kentte çok sayıda yardım derneği bulunuyor. Her önüne gelen Suriyeli mazlumlar için yardım topladıklarını dile getiriyorlar. 

Buraya kadar çok güzel. Benim asıl merak ettiğim, Gaziantep valiliği bu derneklerin amaçları doğrultusunda çalışıp çalışmadıklarını, toplanan yardımların gerçekten sahiplerine verilip verilmediğidir.

Şimdi buradan sormak istiyorum: 

-Toplanan yardımlar nasıl dağıtılıyor?

-Mağdur Suriyeliler nasıl tespit ediliyor?

-Bu dernekleri bu kadar kolay mı kuruluyor?

Kimse kusura kalmasın da bunlar benim merakımdan değildir. Vatandaşın isyanından ve tepkilerindendir. Bende onların az da olsa sıkıntılarını dile getirerek köşeme taşımak zorunda kaldım. 

Ülkemizin  içinde bulunduğu durumu anlatmaya gerek yoktur. Bu kadar ince ve hassas bir noktadan geçtiğimiz bu günler de insanların duyguları ile oynayan, onların bu zaaflarını kullanmaya çalışan ve biz yaparız edası içerisinde olanların kafalarına göre takılmalarının engellenmesidir.

17.08.2017 (Abid Demir)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz