28 Temmuz 2021 Çarşamba
“PANDEMİNİN OLUMSUZ ETKİLERİ KARŞINDA MATRAH ARTIRIMI VE STOK AFFI ELZEM HALE GELMİŞTİR”

“PANDEMİNİN OLUMSUZ ETKİLERİ KARŞINDA MATRAH ARTIRIMI VE STOK AFFI ELZEM HALE GELMİŞTİR”

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, pandeminin olumsuz etkilerinin devam ettiğini belirtti, bu zorlu süreçte işletmeleri rahatlatmak adına matrah artırımı ve stok affı gibi kapsamlı bir af düzenlemesi beklediklerini kaydetti

Başladığı günden buyana salgının öngörülemez şekilde ilerlediğini ve ekonomi üzerinde derin yaralar açtığını kaydeden Adnan Ünverdi, daha önce de matrah artırımı düzenlemelerinin yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“2020 yılında pandemi şoku ile birlikte işletmelerin bilanço dengelerinde maalesef olumsuzluklar oluşmuştur. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve olağanüstü günlerden geçtiğimiz bir dönemde kamu tarafından atılan adımlar büyük önem taşımaktadır. Hammaddeye ulaşım, maliyet artışları, lojistik, pazar bulma, fiyat istikrarı, kurdaki dalgalanmalar, finansman gibi konularda yaşadığı sorunlara rağmen toparlanmaya çalışan işletmelerimize yönelik vergi ve borçlarda yapılandırmaya gidilmiş, ancak daha önce de defalarca uygulanan matrah artırımı ve stok affı gibi kapsamlı bir af düzenlemesinin ivedilikle gündeme getirilmesi de elzem hale gelmiştir. Ayrıca vergi incelemesi ve ihtilaflı konuların da çözülmesi de vergi mükelleflerini, sanayicilerimizi, tüccarlarımızı rahatlatacaktır. Vergi ve alacaklarla ilgili biriken davaların kanun kapsamında pandemi süreci de dikkate alınarak hem devlet hem de mükellef tarafından uzlaşı çerçevesinde çözüme kavuşturulması işleyişin önünü açacaktır.”

 

Yorumlar (0)

Yorum Yaz